Evolveo Android Box Q5 4K

Evolveo Android Box Q5 4K
Autor: Redakce|Popisek: Multimediální přehrávač
02 / 07 / 2016, 10:15

Jak již název napovídá, firma Evolveo nám poslala do testu multimediální přehrávač s podporou Ultra HD 4K rozlišení. Zajímavostí je i použití operačního systému na bázi Androidu 5.1.1, tzv. Remix OS 2.0.

Přehrávač Evolveo

Evolveo Android Box Q5 4K disponuje 2GB operační paměti, čtyřjádrovým procesorem 2GHz, pětijádrovým grafickým procesorem ARM Mali-450 a zabudovaným úložištěm o velikosti 8GB, které lze snadno rozšířit pomocí SDHC karty – ano, zařízení má plný velký slot na SDHC kartu. Zařízení má dostatek výkonu na hardwarové dekódování videa v 4K rozlišení a podporu pro nové kódování HEVC (H.265).

Konektivitu s okolím zajišťují 3 USB porty, HDMI 2.0, WiFi, gigabitový ethernetový port a optický zvukový výstup.

Krabička obsahuje samotný přehrávač, napájecí adaptér, HDMI kabel a základní návod. Nic tedy nebrání přehrávač zapojit do napájení a k zařízení s HDMI vstupem. Nastavení systému při prvním startu je velice jednoduché, v podstatě jen nastavíte oblast/jazyk a za několik okamžiků vás uvítá klasické desktopové rozhraní se známými ikonami z Androidu Lollipop, jinak ale vypadá jako běžná linuxová distribuce.

Nehrozí zde tedy situace, kdy různí čínští výrobci dávali na USB klíče klasický android a ergonomie takového „počítače“ byla zoufalá i na pouštění filmů na TV. Na Remix OS funguje multitasking, takže Vám může v jednom okně běžet film a v druhém třeba můžete psát ve Wordu. Okna se samozřejmě dají přesouvat, měnit jejich velikost – prostě dělat věci, na které je člověk zvyklí z Windows nebo OS X.

Remix OS

Nabídka start je zjednodušená, jsou zde ikony nainstalovaných aplikací, ale pro běžné účely dostačuje. Po spuštění Google Play se objeví tisíce známých aplikací, které znáte ze svého telefonu, tedy kompatibilita s asi největším ekosystémem je zachována. Po zadání jména a hesla můžete začít stahovat své aplikace. Protože se jedná primárně o multimediální stroj, stahuji tedy aktuální verzi přehrávače Kodi, který umožňuje přístup na síťový disk a má i zajímavé rozhraní pro velkou televizi.

Remix OS jako přehrávač

Hlavním důvodem, proč mít u televize ještě jednu „krabičku“ je určitá nekompatibilita moderních televizí s různými kodeky a i když TV podporuje třeba DLNA server, často zjistíte, že určitý soubor prostě nevidí, nepřehraje. To se s Evolveo Android Box Q5 4K rozhodně stát nemůže. Během testů statečně přehrával hudbu i videa, nestalo se, že by nějaký film byl němý, nebo se nenačetly titulky.

Jak je na tom Evolveo s výkonem? Papírově se jedná o poměrně silný stroj, test GeekBench3 to ale nepotvrdil, přehrávač se zařadil svým výsledkem někam doprostřed moderních tabletů a telefonů s Androidem. Na samotné práci se systémem to ale vidět není, nedocházelo k žádným „zásekům“, práce se systémem byla plynulá.

Výsledky testu

Po zkušenostech se zařízením můžu konstatovat, že by tento androidí boxík mohl být použit i jako opravdu levná, ale výkonná náhrada dětského počítače do pokoje vzhledem k tomu, že v dnešní době děti ani klasický stolní počítač neočekávají a hry hrají na tabletech nebo mobilech a to zde naleznou. Připojit velkou klávesnici a myš není díky velkému počtu USB portů nejmenší problém, MS Office pro Android je už pro školní účely použitelná a tisk už také funguje.

Hodnocení
+ Přehraje prakticky jakýkoliv formát
+ Rychlý a intuitivní Remix OS 2.0
+ Mnoho portů pro připojení dalších zařízení
+ Kvalitní hardwarové provedení boxu
- Remix OS je stále na bázi staršího Android 5.1.1
- Chybí výstup na sluchátka

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail: