Test svítilny Fenix TK09

Test svítilny Fenix TK09
Autor: Redakce|Popisek: Test s dlouhou zbraní
01 / 05 / 2016, 08:00

Svítilnu někdy potřebuje každý, ať už v případě výpadku elektrické sítě, v přírodě nebo večer při cestě domů. Na trhu je obrovské množství svítilen od různých výrobců, v různých cenových kategoriích i v různé kvalitě. Svítilny, které se používají jako doplněk střelných zbraní, musí kromě svítivosti splňovat i další kritéria.

Jedná se hlavně o odolnost při výstřelu, ovladatelnost, voděodolnost i odolnost proti hrubému zacházení a eventuálnímu pádu. Kdo si jednou koupil levnou čínskou kopii, tak mi dá jistě za pravdu, že tato šetrnost se mu velmi rychle nevyplatila a musel si pořídit kvalitní svítilnu od značkového výrobce. Nás zaujala svítilna od společnosti Fenix, a rozhodli jsme se ji otestovat. Jedná se o svítilnu Fenix TK09. Test jsme prováděli na střelnici firmy Army Arms Liberec, kde je k dispozici nejenom krytá střelnice, na které se dají simulovat různé světelné podmínky, ale mají zde i velké množství zbraní, takže vybrat si vhodnou zbraň, vyzkoušet vlastnosti svítilny a její chování při střelbě z krátké i dlouhé zbraně nebyl problém.

Ke svítilně jsme obdrželi i vzdálený tlakový spínač a k testu jsme zvolili následující zbraně:
CZ 75 SP 01 a Colt 1911
CZ Bren 805 A1, který je vybaven railem, a umožnil přichycení svítilny i s tlakovým spínačem do ocelového držáku.

Fenix TK 09

Samotná svítilna je celokovová se čtyřmi módy používání, se sympatickými rozměry - délkou 130 mm, průměrem těla 25,4 mm, průměrem hlavy 34 mm a s hmotností 104 g (bez baterie), takže je příjemná na použití i pro střelce s menší rukou. Dále výrobce udává odolnost proti pádu do jednoho metru a odolnost proti vodě do hloubky dvou metrů. Tlačítko k ovládání svítilny je umístěno na zadní straně, a pracuje ve dvou základních módech - lehké namáčknutí svítilnu rozsvítí a po uvolnění svítilna zhasne, při hlubším namáčknutí se svítilna rozsvítí trvale. Dále si ovládacím tlačítkem můžete zvolit intenzitu světla nebo stroboskop. Svítilna pracuje s intenzitou 900 lumenů, 450 lumenů nebo 50 lumenů. Ovládání svítilny je intuitivní a uživatelsky příjemné.

Střelba z krátké zbraně

Test z krátkých zbraní jsme prováděli klasickým držením svítilny mezi prsty slabší ruky. Při ovládání a držení svítilny slabší rukou jsme nenarazili na žádný problém. Svítilna pracovala bezchybně jak při namáčknutí, tak i při trvalém zapnutí. Také svítivost při plném módu byla vynikající, plně osvětlovala střelnici a na vzdálenost 25 m nebyl problém zasáhnout terč.

K uchycení svítilny na dlouhou zbraň jsme použili držák na lištu. Ovládací tlačítko na svítilně jsme vyměnili za tlakový spínač a začali s testem. Tlakový spínač je nutno pochválit. Na ovládací liště jsou dvě tlačítka, jedno kulaté, které umožňuje volbu intenzity svitu a trvalé zapnutí, druhé podélné, které slouží pouze k dotykovému zapnutí a vypnutí svítilny. Během střelby se svítilna chovala velmi dobře, nic se neuvolňovalo, tlakový spínač fungoval bezchybně a ani velké rázy neměly na funkci svítilny vliv.

Takže v tomto testu jsme byli plně spokojeni a svítilna splnila to, co jsme od ní očekávali.

Závěrem se dá říci, že se jedná o velmi kvalitně zpracovanou svítilnu, která díky malým rozměrům a příjemné hmotnosti je vhodná k celodennímu nošení a používání jak pro střelce, tak i pro běžného uživatele.

Baterku k testu dodala firma Ariga, test provedli experti firmy Thor Tactical s.r.o.

 

Tagy článku

Podobné články

Zaostřete si do temné noci taktickou svítilnou Fenix FD41 se zoomovacím kuželem

Zaostřete si do temné noci taktickou svítilnou Fenix FD41 se zoomovacím kuželem

27 / 01 / 2017, 07:45Technologie
Test svítilny Fenix RC09

Test svítilny Fenix RC09

04 / 12 / 2016, 05:15Testy
Fenix TK20R dosvítí dál než dálkové světlomety auta

Fenix TK20R dosvítí dál než dálkové světlomety auta

21 / 11 / 2016, 15:30Technologie
Nechte se zlákat barevnými diodami nové taktické svítilny Fenix TK32 XP-L

Nechte se zlákat barevnými diodami nové taktické svítilny Fenix TK32 XP-L

24 / 09 / 2016, 06:30Technologie
Fenix TK15 Ultimate Edition: Dosvit až 325 metrů

Fenix TK15 Ultimate Edition: Dosvit až 325 metrů

17 / 08 / 2016, 11:00Technologie

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail: