Jak Američané pomohli stvořit Islámský stát

Jak Američané pomohli stvořit Islámský stát
Autor: EDITORIALS NEWS MUSIC ISIS IRAQ SYRIA TURKEY KURDS ISRAEL PALESTINIANS NSA CLIMATE CHANGE How the U.S. incubated ISIS in Camp Bucca|Popisek: Camp Bucca
07 / 06 / 2015, 10:15

AKTUALIZOVÁNO / Člen nejvyššího vedení Islámského státu odkryl tajemství jeho vzniku a fungování.

Informace, které 7. června přinesla TV NOVA v pořadu Střepiny, jsme našim čtenářům poskytli již 13. prosince loňského roku....

Jeden z vysokých představitelů Islámského státu, džihádista vystupující pod bojovým jménem Abú Ahmad, který se dal přemluvit k rozhovoru s blízkovýchodním zpravodajem Guardienu Martinem Chulovem, byl uvězněn v roce 2004 americkými vojáky v dnes už legendární věznici Camp Bucca v pouštní pevnosti v jižním Iráku. V této věznici byla Američany vězněna většina dnešních vůdců Islámského státu včetně Abú Bakra al-Bagdádího, současného lídra Islámského státu, nejhledanějšího teroristy světa.

Je to paradox. Vězni, Iráčané, kteří nesouhlasili s vojenskou přítomností Američanů, byli pozatýkáni americkými vojáky v řadě iráckých měst a vesnic a letecky přepraveni na jedno místo. Bez tohoto amerického zásahu by se pravděpodobně nikdy nesešli.

Dnešní situace v Sýrii a Iráku je tak přímým důsledkem chyby Američanů, kteří soustředili největší odpůrce Spojených států a zastánce Džihádu do několika věznic. Sedmnáct z pětadvaceti nejdůležitějších vůdců Islámského státu, kteří nyní vedou válku za obnovení Chalífátu, bylo uvězněno v amerických věznicích, kde se poznali navzájem, kde se postupně radikalizovali, kde začala vznikat současná ideologie Islámského státu přímo pod nosem Američanů.

Ti se budoucím vůdcům Islámského státu starali o jídlo, zajišťovali bezpečnost ve věznici a poskytovali tak budoucím vůdcům Islámského státu dostatek prostoru pro formulování jejich cílů a plánování jak je uskutečnit.

Vlekoucí se konflikt v Sýrii pak těmto vůdcům po letech poskytl prostor pro realizaci jejich ambicí, které v Iráku nebylo možné naplnit, tak jako ve zmatku, který v Sýrii zmítané ozbrojeným konfliktem vznikl.

„Kdyby nebylo amerického vězení v Iráku, nebylo by dnes Islámského státu. Vězení Bucca to byla továrna, která stvořila nás všechny i naši ideologii,“ říká Abú Ahmad.

Jak vznikal zárodek organizace Islámský stát v roce 2004 ve věznici Bucca?

„Napsali jsme si navzájem své adresy a telefonní čísla na vnitřní stranu gum, které držely naše boxerské šortky. Každý kdo byl důležitý, tam byl napsán. Když jsme vyšli ven, rozstřihali jsme šortky. Adresy a telefony byly tam. Dali jsme se dohromady přes telefon. Boxerky nám pomohly vyhrát válku.“

Foto: warincontext.org

Psali jsme také:

Islámská kolonizace světa?

Další děsivý vzkaz radikálů Islámského státu anglosaské civilizaci

Islamisté se prý zastaví až v Římě!

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku

Podobné články

Irácké speciální síly dobyly Tanak

Irácké speciální síly dobyly Tanak

25 / 04 / 2017, 15:15Zprávy
Dejme jim ještě šanci začlenit se. Podle mladých britských muslimů si ji bojovníci IS ze Sýrie zaslouží

Dejme jim ještě šanci začlenit se. Podle mladých britských muslimů si ji bojovníci IS ze Sýrie zaslouží

20 / 04 / 2017, 18:00Zprávy
Na místě, kde Mojžíš spatřil boha v podobě hořícího keře, vraždil ISIS

Na místě, kde Mojžíš spatřil boha v podobě hořícího keře, vraždil ISIS

19 / 04 / 2017, 07:30Zprávy
Podezřelý z útoku v Dortmundu byl napojen na Islámský stát, mluvil po telefonu o náloži

Podezřelý z útoku v Dortmundu byl napojen na Islámský stát, mluvil po telefonu o náloži

13 / 04 / 2017, 12:30Zprávy
VIDEO: Lidé utíkají v panice před smrtícím kamionem ve Stockholmu

VIDEO: Lidé utíkají v panice před smrtícím kamionem ve Stockholmu

08 / 04 / 2017, 12:00Zprávy

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail: