Levnější pivo opět na stole. Budou nakonec rozhodovat volby? Víme, kdy se ho můžeme nejdříve dočkat

Levnější pivo opět na stole. Budou nakonec rozhodovat volby? Víme, kdy se ho můžeme nejdříve dočkat
Autor: Pixabay
16 / 11 / 2016, 20:00

Skupina poslanců ODS navrhla snížení spotřební daně u piva.

Má jít o kompenzaci za náklady, které pro hospody a restaurace bude znamenat zavedení EET. Nejvíce by z toho měly těžit malé pivovary, které budou mít nejnižší sazby. S myšlenkou snížení ceny piva přišel už před časem ministr Babiš a z dříve opomíjeného nápadu se stává zajímavé politické téma.

Předkladatelé v důvodové zprávy sypou popel na hlavu i sami sobě, protože přiznávají, že to byla vláda Petra Nečase, která prosadila v roce 2010 zvýšení spotřební daně na pivo. Tenkrát si od toho v rámci všeobecného šetření slibovali zhruba 1,2 miliardy pro státní rozpočet. Dle předkladatelů se efekt pro rozpočet ale nedostavil, protože pivní trh prochází dynamickými změnami. Mnohem více piva totiž dnes prodávají malé lokální pivovary či mikropivovary, které mají nižší sazbu daně.

Dnes ODS tvrdí, že díky hospodářskému růstu je možné spotřební daň z piva snížit a to z dnešních 32 na 26,8 procenta. U malých by se daň snížil z 16 na 12 procent. Státní kasu by to mělo stát na příjmech asi 500 milionů korun v krátkodobém horizontu.

ODS tímto návrhem píše další kapitolku boje s elektronickou evidencí tržeb ministra Babiše. Nezapomněla totiž zmínit, že snížení daň má kompenzovat právě dopady nového systému. Dopad na restaurace a hospody by byl rozdílný. Zatímco na venkově může tržba z piva dělat až 60 % tržeb, v luxusnějších podnicích to může být pod 10 procent.

O zlevnění piva hovořil i ministr Babiš. Ten ho chtěl přesunout do nižší sazby DPH. Neodsouhlasili mu to ale koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL a z nápadu tak sešlo. Z ceny piva se tak dnes stává jeden z leitmovitů budoucí předvolební kampaně.

Tento návrh z dílny ODS se k poslancům dostane nejdříve v lednu, což je pro zvládnutí legislativního procesu šibeniční termín. Nicméně navrhnout nižší daň z piva je možné i v rámci projednávání daňových zákonů, které jsou teď ve Sněmovně otevřené. To by přijetí návrhu podstatně urychlilo a reálně by mohlo platit od poloviny příštího roku. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail: