Když jsem před třemi měsíci ve svém článku popisoval, jaké úkoly čekají na nového policejního prezidenta, zmínil jsem kromě dlouhodobějšího úkolu reformy policejního sboru hlavně okamžité zastavení úniků informací z vyšetřování a změnu způsobu práce. Komu slouží tyto úniky z vyšetřování? A jak je vyšetřování úniků úspěšné?
Nejen DDoS útoky, krádeže nebo ztráty či znepřístupnění dat, ale i kyberšpionáž budou hrozbou blízké budoucnosti. Nedostupnost některých entit v důsledku zavedených sankcí proti Rusku povede ke zvýšeným snahám o jejich získání prostřednictvím kybernetické špionáže.
Výrazně zhoršené ekonomické, hospodářské i politické vztahy s Ruskem se odrazily i na ochotě tolerovat zpravodajské aktivity ruských služeb v Evropě. Válka evropských států proti zpravodajským aktivitám služeb Ruské federace tak nejen pokračuje, ale i nabírá na intenzitě.
Ruské zpravodajství je na tom obdobně jako ruská armáda. Ta má sice špičkové možnosti a techniku, nejnovější vymoženosti z výzkumu včetně špionážních družic nebo hypersonických střel, ale také zrezavělé zbraně, neschopné důstojníky a mizernou morálku. A tak kvalitu nahrazuje kvantitou. Jak ruské služby pracují, kde všude chtějí získávat...