Bude armáda jezdit v Jeepech, Mercedesech nebo Dacii?

Bude armáda jezdit v Jeepech, Mercedesech nebo Dacii?
Popisek: Jeep na IDETu 2017
18 / 02 / 2019, 15:00

Zatím to vypadá, že pokud by byla hlavním výběrovým kritériem cena, upravená Dacia by mohla vyhrát na celé čáře.

Vozy asi 20 výrobců byly otestovány v rámci Průmyslových dnů v roce 2017 na polygonu ve Vyškově a cílem bylo připravit se na výměnu starých vozidel značek UAZ a Land Rover, které jsou mnohdy starší, než jejich řidiči.

UAZ 469B byl vyvinut jako následník GAZu 69 a v ozbrojených silách je používán od roku 1973 a je i ve výzbroji chemických a spojovacích jednotek AČR.

Vozy Land Rover jsou používány ve dvou verzích, Defender 110 Tdi pro přepravu osob nebo materiálu do hmotnosti 1 tuny, nebo ve verzi Defender 130 Kajman k plnění bojových a speciálních úkolů výsadkového praporu. Kajman může být přepravovány vzduchem a vysazován na padácích z vrtulníků. Je vybaven například protistřepinovou ochranou nebo řezačem drátů a zařízením pro uchycení lafetové výzbroje.

Vozidel této kategorie, tedy 2-4 tuny, slouží v naší armádě asi 740 značky Land Rover a 630 sovětských UAZů. Testů se účastnily vozidla firem Jeep, Mercedes, Dacia, Renaultu, VOP nebo SVOS. Většinu z nich bylo navíc možné spatřit na stáncích firem během veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2017.

Rámcová zakázka na terénní automobil osobní by měla být vyhlášena ještě letos. Celková suma na pořízení 1 200 automobilů je asi dvě miliardy korun.

 

Tagy článku