Nový bezpilotní terč – novinka VTÚ na IDETu 2019

Nový bezpilotní terč – novinka VTÚ na IDETu 2019
06 / 03 / 2019, 17:00

Vojenský technický ústav, s. p. připravil na letošní mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET (29. – 31. května 2019) novinky v oblasti obranného výzkumu, vývoje a inovace. Prvním z nich je nový produkt bezpilotního terče, který vzniká na základě požadavků Armády České republiky.

Cílem řešení specialistů z odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha - Kbely bylo vyvinout bezpilotní platformu schopnou letu maximální rychlostí vyšší než 200 km/h., a to za minimálních finančních nákladů.

Pro realizaci požadavku bylo přijato jako optimální řešení použití kvalitního draku letounu, který lze pořídit nákupem a osadit jej komerční pohonnou jednotkou a servopohony.

Pro řízení v poloautomatickém a automatickém režimu letu bylo využito dlouholetých zkušeností odborníků Vojenského technického ústavu letectva a PVO. Srdcem řídicího systému je tedy autopilot, vyvinutý tímto specializovaným pracovištěm a doplněný vhodným programovým vybavením.

Prostorná „kabina“ letounu umožňuje zástavbu koutového odražeče s odraznou plochou větší než 0,5 m2. Do trupu letounu je instalována kompletní avionika, vyvinutá rovněž ve VTÚ.

S bezpilotním terčem již byly uskutečněny zkušební lety, které zaručují schopnost plnit požadované zadání.

 

Autor: Pavel Lang
Foto: archiv VTÚLaPVO Praha – Kbely

Tagy článku