AČR potřebuje Leopardy 2A8. Úvahy o technologickém demonstrátoru Panther KF51 jsou bezpředmětné

AČR potřebuje Leopardy 2A8. Úvahy o technologickém demonstrátoru Panther KF51 jsou bezpředmětné
Autor fotografie: KMW / Public domain|Popisek: Leopard 2A7+
21 / 02 / 2024, 07:00

Sílící spekulace o akvizici nových MBT pro Armádu České republiky přináší mnoho podnětů. KMW se svým Leopardem 2A8 je z objektivních příčin jasnou volbou ve srovnání s novým KF51 od Rheinmetalu.

Článků o technických specifikacích obou MBT bylo napsáno již poměrně velké množství a není úkolem tohoto textu se zabývat podrobnou komparací. Je třeba si uvědomit, že Rheinmetall zatím představil jen demonstrátor a parametry jeho KF51 se mohou ještě výrazně změnit. Přesto je zde několik bodů, o kterých lze již teď poměrně zásadně komparačně diskutovat. 

Zcela nejzásadnějším rozdílem mezi oběma stroji je kanón. KMW použije osvědčený 120mm L/55 o délce 55 ráží, tedy dělo s menší střelou než je inovace Rheinmetallu, kterou je 130mm dělo L/52, tedy v poměru kratší kanon s větší ráží střely. Toto řešení je ze strany výrobce Panthera zcela praktické. Přirozeně, střela z děla o délce 55 ráží má mnohem vyšší kinetickou energii a přesnost, jenže pokud by Rheinmetall měl vyvinout při stejné ráži střely kanon o délce 55 ráží, extrémně by to zvýšilo délku a váhu kanonu a lafety, tedy celého stroje. Takhle jsou váhy zhruba stejné a pohybují se okolo čtyř tun. 

KF51

Rheinmetall se to snaží kompenzovat vývojem speciální munice APFSDS, o které tvrdí, že má o 50 % vyšší dostřel než její ekvivalent u 120mm děla. Jenže se jedná stále o délku 52 ráží. Střela má mít polohořlavou nábojnici, pohon plynem a nový wolframový penetrátor. Volně přeloženo, Rheinmetall dělá vše pro to, aby se vyrovnal střele pro dělo o délce 55 ráží. Koneckonců oba kanony i munici do nich vyrábí tato firma. Leopard není čistě výrobek KMW. V souvislosti s tím se hodně hovoří o tom, že Rheinmetall v podstatě okopíroval pro Panthera podvozek z Leoparda. 

Pochopitelně vývoj střel pro oba kanony půjde nadále dopředu již jen na základě zkušeností z konfliktu na Ukrajině. A je velkým otazníkem, zda kanon KF51 dokáže překonat přesností, dostřelem a kinetickou energií střelu z Leoparda 2A8. Ten údaj o zvýšení dostřelu s novou municí APFSDS o 50% není náhodný, L/55 má právě dostřel vyšší o 50 % než L/52. Logicky tedy tato speciální munice může být vyvinuta i pro kanon Leoparda a bude jasné, který je alespoň z tohoto hlediska jasně lepší. 

S celou problematikou úzce souvisí další zásadní faktor. 120mm střela váží okolo 20 kilogramů, střela do Panthera váží kilogramů 30. Důsledky jsou dva. Zaprvé se počet střel v KF51 snížil na 20 oproti 42 v Leopardu a za druhé je munice již tak těžká, že nabíjet lze pouze automatem a osádka se snížila na tři lidi. Pokud dojde k poškození systému automatického nabíjení, tank je prakticky bezbranný. Nemluvě o tom, že počet střel je pro intenzivní boj naprosto nedostatečný a nevynahradí to ani špičkovým systémem střelby, protože je jen otázkou času kdy, pokud už ne teď, ho bude mít Leopard 2A8 také.  

Zcela konsternující záležitostí je ovšem informace, že zásoba střel se sníží na 10 v případě, že Panther poveze izraelský dron Hero-120. V takové situaci se KF51 jako dominantní prostředek pozemního boje zcela ztrácí. Deset je opravdu zoufale málo, v kritické situaci dvě minuty palby a odjezd. A to v žádném případě nikdy nezaručíte, že se kanon trefí a ještě se trefí správně. A je fuk, jestli má tandemovou a kumulativní munici nebo ne. Pravděpodobnost 100% úspěšnosti proti jiným MBT je velice nízká. 

Dron na palubě s operačními schopnostmi pochopitelně na papíře vypadá velmi dobře, ale v souvislosti s konfliktem na Ukrajině se již nabízí otázka proč. UAV začínají zcela dominovat a je nepravděpodobné, že by se Panther v budoucích bojových podmínkách dostal do situace, kdy by byl bez vzdušné podpory. U MBT, kde se dnes řeší každý kilogram váhy, je takovéto zařízení o poměrně velkých rozměrech docela velký luxus. 

Leoprad 2A7

Obecně váha MBT je faktor, kterým se Rheinmetall chlubí. Avizuje opravdu nízkou hmotnost Panthera, která má činit 59 tun. Váha 2A8 se bude pohybovat okolo 65 tun ve stavu bojové připravenosti. Rheinmetall avizuje, že menší váha nebude na úkor pancéřování. Na úkor čeho tedy bude? Kvalitnější materiály? KMW dělá to samé a Leopardy vytrvale vylepšuje po všech stránkách. 2A8 nebude žádnou vylepšenou verzí 2A4, ale zcela jiný stroj. Navíc KMW avizuje dnes zcela nezbytnou věc a to je izraelský systém aktivní ochrany Trophy proti ATGM, která činí na Ukrajině obrovské potíže. Rheinmetall na toto téma moc nemluví. 

AČR v současnosti upřednostňuje bojem prověřené systémy, což je u zahraniční techniky pochopitelné navzdory tomu, že technika domácí výroby by měla mít přednost před prověřeností (Titus u ženijní techniky), z tohoto úhlu pohledu Panther vůbec nemá šanci. Je nutno podotknout, že se stále bude jednat o top výrobek jedné z top světových zbrojních firem, ale prozatím se jedná pouze o demonstrátor, který čeká ještě dlouhá cesta. Je pochopitelné, že v souvislosti s růstem nákladů na zbrojení se mnohem větší Rheinmetall chce odpoutat od KMW a nabízet čistě svůj produkt. Ale kanon, dron a váha v této chvíli spíše vyznívají jako výborné marketingové produkty než realita válečného bojiště.

 

Tagy článku