Věž z T-72B3, podvozek T-90M, hybridy v Uralvagonzavodu frčí

Věž z T-72B3, podvozek T-90M, hybridy v Uralvagonzavodu frčí
foto: FMT / Public domain /T-72B3

Kromě T-80BVM už nic modernějšího než T-90M a T-72B3 Kreml nemá. Tak proč je nedat v Uralvagonzavodu dohromady, když to jde. Ale Rusové prostě škrábou na dně a produktivita zcela nových MBT je zřejmě mizivá.

Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS) odhaduje, že Kreml v roce 2024 přišel o 1 400 hlavních bojových tanků (MBT) a více než 3 700 bojových vozidel pěchoty (IFV) a obrněných transportérů (APC). Celkově organizace odhaduje, že Rusové přišli o 14 000 MBT, IFV a APC. Zároveň IISS avizuje odhad, že Moskva loni zmodernizovala a vyrobila více než 1 500 MBT a přibližně 2 800 IFV a APC. Prakticky už všechny seriózní zdroje, včetně třeba Newsweeku, se shodují na tom, že ruské centrální sklady jsou prázdné. SM tento stav komentuje již několik měsíců. Slovo prázdné znamená, že v lokacích se už nacházejí jen kanibalizovaná a zcela nepoužitelná vozidla. Hybrid T-90M a T-72B3 to jen dokazuje. 

Zkorumpovaný Uralvagonzavod

 

Ve vojenském sektoru je Uralvagonzavod proslulý, obrovský konglomerát s velkým množstvím dceřiných společností. Ale základ jeho proslulosti spočívá někde jinde. Je to korupce. Podnik je bezedná díra, která byla i přes obrovské státní zakázky mnohokrát sanována a došlo i k situaci, kdy se čekalo na to, že je Putin nechá padnout. Nestalo se, ale výkonnost podniku je ve skutečnosti mizerná. Na papíře vypadá 1 500 MBT a přibližně 2 800 modernizovaných IFV a APC velmi dobře. Realita je trochu jiná. Uralvagonzavod již delší dobu posílá na bojiště šrot, za který inkasuje peníze. Ruští vojenští blogeři na VKontakte stále častěji popisují stav techniky, která jde na frontu. 

T-72B3 a T-90M stále vzácnější

 

Jednak T-72B3, T-90MT-80BVM jsou stále méně k vidění. Uralvagonzavod má minimálně problémy s komponenty jako je termovize, zaměřovací systémy a systémy střelby. V těchto segmentech používal Kreml především západní techniku, primárně od francouzských firem Thales a Safran, a dosud ji nedokázal nahradit a zřejmě ani nedokáže. Uralvagonzavod asi ani vůbec kapacitně nemá na to, aby vyráběl dostatek nových tanků. Odhady výroby nových MBT se různí, ale produkce s největší pravděpodobností nepřekračuje 250 tanků za rok. To už je pochopitelně pro konflikt vysoké intenzity málo. Zbytek je repas a ten je už dost tragický. 

Uralvagonzavod a BMP

 

Symptomatická jsou BMP. Blogeři popisují jejich stav a připravenost osádek před vstupem na frontu. Ohledně osádek, ty jsou na frontu posílány s tím, že zvládnou základní servis a taktické dovednosti se mají naučit na místě. Výsledek je ten, že dostanou naložený výsadek a už se nevrací. Jednorázový taxík. V souvislosti s tím už třeba ISW delší dobu píše, že většina ruských útoků je pěší, Kremlu technika jednoznačně dochází. Stav samotných BMP po péči Uralvagonzavodu je tragický. A nejde jen o neschopnost podniku. Těžko mohou za čtyři týdny něco udělat s prorezlým systémem, starým kanónem a celkově špatným technickým stavem. Jsou rádi, i osádky, že tomu běží nepřerušovaně motor. 

T-90M

MBT hybrid T-72B3 a T-90M

 

Na výše vloženém příspěvku ze sítě X jsou zcela nové fotky z Uralvagonzavodu. Za zmínku stojí renovované T-34, přehlídky musí být, válka neválka. Wptech píše, že tanky byly přivezeny z Laosu. Slovo hybrid použité v titulku článku je velmi relativní. Především podvozek T-90M je konstrukčně prakticky T-72 olepený reaktivním pancířem Relikt. Takže význam hybrid platí tak napůl. Navíc je na fotce jasně patrná instalace pomocných napájecích jednotek (APU) na zadní části korby. To by mohlo evokovat pozdější přidání aktivní ochrany (APS) Arena, kterou se Kreml snaží aktuálně prosazovat. Příliš důvěry nebudí. 

MBT hybrid a APS Arena

 

Věž z T-72B3 a podvozek z T-90M jasně říkají, že Uralvagonzavod je v koncích. Už dělají cokoliv, aby si přičetli další MBT. Je prakticky jisté, že se jedná o části tanků přivezených z fronty. Tohle nejsou systémy z centrálních skladů. Mimochodem právě modernizovaná Arena byla instalována původně jen na T-90M, aktuálně ji již podle Defence24 dostávají i T-72B3. Problém je trochu v tom, že ať se děje v Uralvagonzavodu cokoliv, obrněná technika aktuálně na frontě nerozhoduje. Klíčové jsou UAV jako Lancet nebo Vandal a dělostřelectvo. Ale jedno je jisté, s pozemními silami bude muset Kreml po válce začít prakticky nanovo.


 

Tagy