12 moderních útočných ponorek pro Austrálii. S jejich stavbou pomůže Francie

12 moderních útočných ponorek pro Austrálii. S jejich stavbou pomůže Francie
Autor fotografie: U.S. Navy, Wikimedia Commons|Popisek: Australská ponorka HMAS Rankin
12 / 05 / 2020, 14:00

Austrálie modernizuje svou ponorkovou flotilu. Již dříve podepsala smlouvu s francouzskou společností Naval Group na pořízení 12 útočných ponorek.

Ambiciózní cíl v podobě stavby nových útočných ponorek má Austrálie. V kooperaci se známou francouzskou společností Naval Group, pro kterou se australská vláda rozhodla v roce 2016, má být pro Austrálii postaveno celkem 12 moderních plavidel. Ta pak mají nahradit ve službě 6 ponorek starší třídy Collins. Stavba ponorek má začít v roce 2024.

Austrálie chce tímto krokem reagovat také na vyhrocenou situaci, která se děje severně od ní. V Jihočínském moři probíhá již dlouhou dobu teritoriální boj, do něhož je zapojeno několik států, nejvíce pak Čína, USA, Filipíny a další.

Plán je takový, že první ponorka pro Austrálii - HMAS Attack - má být hotová na začátku třetí dekády, její operační testování začne během roku 2032. Poslední plavidlo pak má spatřit světlo světa začátkem čtvrté dekády. Nové ponorky mají vycházet z designu třídy Barracuda, mají mít nízkou akustickou stopu, dlouhý dosah a být odolné.

Strategická kooperace mezi Austrálií a Francií bude mít i další multiplikační efekty. Především má prohloubit spolupráci na poli obranného průmyslu a dohoda rovněž zajišťuje dodávku nových technologií a pokročilých výrobních kapacit australské straně.

Nutno podotknout, že asijský region se stal v podstatě ,,bitevním polem" evropských firem stavějících ponorky nebo vyrábějících různé typy pohonných jednotek. Nejznámější je přetlačování mezi Švédskem a Německem. A zde je vidno, když se dva perou, třetí má užitek. Lze předpokládat, že nová flotila australských ponorek, stejně jako moderní jihokorejské ponorky, nebudou mít jaderný pohon, ale využijí nejmodernější nejaderné pohonné jednotky, jako jsou ,,Fuel Cells" apod.

Rovnováha sil v regionu se tím může postupně měnit a mohlo by dojít s odvoláním na ambice Číny k regionálním závodům ve zbrojení, jež v případě boje o přírodní zdroje a vodu mohou dále eskalovat.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku