Autor fotografie: Naval Surface Warriors / Flickr |Popisek: Tomahawk na Ticondegoře
Tokio už velmi dlouho za tichého souhlasu obyvatelstva ustupuje od své obranné doktríny. Raketa 12 SSM-ER je jen další zbraní v dlouhé řadě, které jsou čistě útočné a s opravdu velkým dosahem.
Asi nejznámějším příkladem japonské změny ve vyzbrojování armády a námořnictva jsou vrtulníkové a transportní torpédoborce Kaga a Izumo. Ty aktuálně procházejí testy po rekonstrukci, která umožňuje start námořních verzí F-35. Tedy F-35B. The National Interest píše, že se jedná o největší plavidla Japonských námořních sil sebeobrany s délkou paluby 248 metrů. Pro zajímavost americký Gerald R. Ford měří 333 metrů při výtlaku 100 000 tun. Kaga má plný výtlak 27 000 tun. F-35B startují kolmo a z japonských torpédoborců se prakticky staly lehké letadlové lodě. A útočné.
Test 12 SSM-ER
Izumo a Kaga mají celkově řadu špičkových parametrů. Rychlost činí 30 uzlů, což je pro rychlé letadlové lodě standard, ponesou 28 letadel a mají dva systémy SeaRam CIWS a dva Phalanx CIWS. Jedná se o zřejmě nejlepší námořní systémy na obranu krátkého dosahu vůbec. Japonci dlouhodobě reagují na vzrůstající mocenské ambice Číny v regionu. Tlak Pekingu na Tchaj-wan a Tchajwanský průliv ohrožuje zájmy Tokia podobně jako v Jihočínském moři, kterého si Čína nárokuje devadesát procent. K tomu se přidalo úplné zmrazení diplomatických vztahů s Ruskem v kontextu války na Ukrajině a stále nevyřešeného problému ohledně Kurilských ostrovů.
Japonci vyvíjejí vlastní letadlo šesté generace F-3, ale podle Lidových novin došlo k definitivnímů spojení s Itálií a především Velkou Británií, která vyvíjí vlastní letoun Tempest, a výsledkem bude projekt GCAP. Příčina je jednoduchá, čínské J-20. Střela s plochou dráhou letu 12 SSM-ER je tedy jen další z mnoha kroků Tokia v rámci přebudovávání armády. Naval News upozorňovali na střelu již v červenci 2024, ale stále uváděli, že je ve vývoji. MILMAG.pl přišel s aktuální informací, že Japonci již raketu otestovali. Neví se přesně, kdy test proběhl, ale rozhodně to nebylo v posledních dnech, protože již září tohoto roku byl v oblasti Numazu zachycen vojenský tahač.
Původně se předpokládalo, že se šlo o nosič nově vyvinutých hypersonických střel HVGP. Aktuálně se mluví o tom, že šlo 12 SSM-ER. A podle WPtech na těžké platformě Micubiši 8x8 Gen.2. Střela Type 12 byla původně protilodní raketa, v zásadě třeba obdoba ruského Bastionu-P, tedy mobilní platforma na ochranu pobřeží z roku 2012. Ta má dolet jen dvě stě kilometrů, ale splňuje veškeré moderní parametry jako rychlost přebíjení, inerciální navádění s GPS, propojení s přehledem na bojišti a nižšími náklady na udržitelnost. Už je nalogovaná na špičkové radary AESA.
12 SSM-ER srovnatelná s Tomahawky
Následovaly varianty pro odpalování z plavidel Type 17 a následně Type 12 Kai pro vzdušné údery. Vývoj 12 SSM-ER měl dva hlavní cíle. Malou radarovou signaturu a velký dolet. Podle přiložené fotky se první úkol zdařil. Střela je vysoce aerodynamická a minimálně středová křidélka se dají zatáhnout. Japonci se víceméně inspirovali v legendárních amerických střelách s plochou dráhou letu Tomahawk. U těch má ale verze Blok II TLAM-N dosah až 2 300 kilometrů. Ale 1 500 kilometrů avizovaných u 12 SSM-ER znamená schopnost Japonska zasáhnout Peking přímo z ostrovů. Ničím takovým Japonci dosud nedisponovali.
Podle Defence Mirror je 12 SSM-ER devět metrů dlouhá, má metr v průměru a váží 1 600 kilogramů. Je celkově srovnatelná s Tomahawky. Měla by být určena pro instalaci na japonské hladinové bojové lodě. Je součástí vývoje Tokia střel s doletem 2 000 a 3 000 kilometrů. Měla by být přizpůsobena pro použití na stíhačkách F-2 a nepochybně bude existovat i pozemní verze. Mediálně se neustále porovnávají USA a Čína ohledně vojenské síly, ale zcela se zapomíná na spojence Washingtonu v regionu. Japonsko je samo o sobě vojenskou velmocí s velmi moderní armádou, do které neustále plynou velké peníze. 12 SSM-ER je jen jedním z důkazů.