120mm minomet vz. 82 - dělostřelecká zbraň určená k umlčování živé síly a ničení krytů

120mm minomet vz. 82 - dělostřelecká zbraň určená k umlčování živé síly a ničení krytů
Autor: CS92 – Vlastní dílo (CC BY-SA 4.0)|Popisek: 120 mm minomet vz. 82
28 / 02 / 2019, 10:00

Minomet vz. 82 PRAM-L ráže 120 mm je dělostřelecká zbraň s hladkou hlavní, kterou používala od roku 1987 naše armáda. Za vývojem minometu stál národní podnik ZŤS Martin.

V některém z předešlých článků jsme představili samohybný minomet ShM vz.85 PRAM-S, nyní si pro změnu něco řekneme o minometu vz. 82 PRAM-L ráže 120 mm s kruhovým obstřelem, který má od druhé poloviny 80. let ve výzbroji naše armáda.

                                      

Myšlenka vyrobit minomet pro československou armádu vznikla v 80. letech, kdy měla vzniknout zbraň, která by byla určená jednak k umlčování živé síly protivníka či k jeho oslepení použitím dýmových min nebo také k ničení krytů, palebných postavení zbraní nepřítele od vzdálenosti 250 - 8 000 m. Za vývojem minometu vz. 82 stál národní podnik ZŤS Martin, který v polovině 80. let začal pracovat na nové zbrani. Ta pak byla používána ČSLA od roku 1987.

                                      

Celková hmotnost mimometu, který obsluhují tři lidé (velitel, mířič, nabíječ), činí 240 kg, bojová pak 178 kg. Hmotnost miny je 16 kg. Délka hlavně činí 1700 mm, minimální dálka střelby 250 m, maximální 8 000 m. Rychlost střelby minometu činí 10-12 ran/min.

Mezi hlavními výhodami minometu vz. 82 patří zejména jeho nízká váha, pohyblivost na lehkém podvozku a dobrá manévrovatelnost v terénu. To vše umožňuje zbrani podle potřeby měnit velmi rychle palebné postavení. Minomet je používán i v podmínkách horského či zalesněného terénu.

Minomet má lehký přídavný podvozek, který slouží k přepravě za automobilem a je možné jej snadno a rychle demontovat z podvozkové části a připravit ke střelbě. Nejprve bylo používáno na přepravu a tažení minometu vozidlo Praga V3S/M, od roku 2017 pak nákladní automobily Tatra 815-7 8×8 FORCE, které nahradila notně zastaralá vozidla Praga V3S/M. Minomet je přepravován tatrovkami na jejich korbě se zásobami munice.

Česká armáda nadále disponuje 85 kusy této zbraně.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace