15. září 1916 byl poprvé nasazen tank do bojů

15. září 1916 byl poprvé nasazen tank do bojů
Autor: Library of Congress|Popisek: Havarovaný britský tank
15 / 09 / 2016, 21:15

V bitvě na řece Sommě padlo více než 1 milión vojáků a byla zde nasazena zcela nová zbraň, která měla změnit charakter všech dalších válek. Z Británie byly do Francie dopraveny nové zbraně pod krycím názvem "water tanks". Tank se objevil na scéně.

V září roku 1916 bylo na frontu dovezeno celkem 48 kusů nové zbraně a byly okamžitě nasazeny do bojů. 15. září způsobily u vesnice Flers paniku na straně císařského Německa, které nemělo o jejich existenci žádné informace.

První den bylo nasazeno celkem 18 tanků Mark I a díky jejich podpoře postoupily spojenecké jednotky o celé dva kilometry. Tím ale postup skončil a s nastupujícím podzimem byl útok ukončen, aniž by bylo dosaženo cíle - tedy proražení fronty.

U Sommy bylo zničeno celkem 100 tanků.

Mark I nesl zbraně na bočních pontonech a podle výzbroje se dělil na tank "Male" s dvěma děly ráže 57 mm a čtyřmi kulomety, verze "Female" byla vyzbrojena pouze kulomety. Hmotnost tanků dosahovala 26 tun a díky motoru o výkonu 105 koní, se tank pohyboval rychlostí až 6 km/h.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace