155mm dělostřeleckou munici český obranný průmysl umí - a měl by ji dodávat i pro nová děla CAESAR

155mm dělostřeleckou munici český obranný průmysl umí - a měl by ji dodávat i pro nová děla CAESAR
Autor fotografie: nexter-group.fr|Popisek: CAESAR
01 / 10 / 2020, 19:00

Jednou z podstatných otázek potenciální akvizice francouzských samohybných houfnic CAESAR pro české dělostřelectvo bude výroba munice. Protože společnosti českého zbrojního průmyslu mají s výrobou dělostřelecké munice přes určitou pauzu na přelomu století zkušenosti a existuje zde dlouhá tradice, je logickým postojem české strany požadavek certifikace domácí munice pro francouzskou zbraň. Pro francouzské výrobce bude naopak výhodnější, bude-li se v České republice vyrábět munice v kooperaci s nimi: samostatná česká výroba certifikované munice by mohla nižší prodejní cenou ohrozit pozici francouzských výrobců munice na světovém trhu. G2G akvizice nejsou tak jednoduché, jak na první pohled vypadají.

Základním druhem munice moderního hlavňového dělostřelectva jsou střely ERFB (Extended Range Full Bore) nebo EFRB-BB (Base Bleed), které 155mm CAESAR dostřelí do vzdálenosti přibližně 42 km. Specificky pro CAESAR byl vyvinutý protitankový granát BONUS (BOfors NUtating), poprvé nasazený 6. prosince 2018, kdy s jeho pomocí francouzští dělostřelci úkolového uskupení Wagram zničili kolonu vozidel Islámského státu v Iráku (čtyři vypálené granáty vyřadily osm obrněných vozidel).

V roce 2019 byl pro CAESARy také certifikován naváděný granát M982 Excalibur od americké společnosti Raytheon vyráběný ve spolupráci s BAE Systems. Jde o střelu opatřenou stabilizačními ploškami a GPS navigací, schopnou zasahovat až do vzdálenosti 57 km. Při udávané ceně 112800 amerických dolarů za kus. A na Eurosatory 2018 NEXTER představil ještě pokročilejší naváděnou munici označenou Katana, která by měla po úspěšně završeném vývoji a certifikaci zasahovat na vzdálenost 60 km s přesností 2 m.

Český obranný průmysl má kapacitu dodávat našim dělostřelcům základní typy munice požadovaných ráží. Pardubická Explosia a.s. je schopná vyrábět výmetné náplně, MSM Group, která zastřešuje slovenskou část holdingu CSG, vyrábí střely ERFB i ERFB-BB ráže 155 mm, testované v systémech ZUZANA, NORA B-52, G5/G6, M109, M198, FH-70, KRAB, KH-179 a mnoha dalších. A chytrou munici vyrábí také Fábrica de Municiones de Granada, která je od nedávna součástí právě skupiny MSM. Pokročilé dělostřelecké granáty ráže 155 mm vyrábí také STV Group.

Podobně jako v otázce servisu a údržby bojové techniky je produkce munice v domácích a snadno dostupných provozech pro stabilitu a jistotu bojeschopnosti (nejen) dělostřeleckých systémů zásadní. A podobně jako v otázce výpočtu 40% podílu českého obranného průmyslu na akvizici francouzských houfnic, kde není zcela jasné, z čeho se bude tento podíl vlastně vypočítávat, je významný a pokud možno 100% český podíl na dodávkách munice logickým českým požadavkem. Aby mohla být česká (nebo slovenská) munice z děl CAESAR vystřelována, musí být výrobcem certifikována. A výrobce, který má logicky naopak zájem na co největším vlastním podílu na zakázce, se může právem obávat, že mu na trhu tímto krokem vyroste zdatná konkurence, která bude mít do budoucna potenciál ohrozit míru jeho vlastního zisku. Jednání tedy určitě nejsou snadná ani v tomto ohledu.

A podobně jako v případě podílu českého obranného průmyslu na dodávce a potažmo životním cyklu nezbývá než doufat, že naše Ministerstvo obrany k této G2G akvizici přistoupilo s rozmyslem a jasně definovanými požadavky při povědomí o možnostech českého obranného průmyslu. Z přesvědčivých důvodů se rozhodlo pro francouzský systém CAESAR. Nicméně kontext celé zakázky a podmínky pro domácí zbrojní průmysl musejí být maximálně výhodné, protože relativně nejlepší pořizovací cena francouzského systému by se mohla souvisejícími náklady stát méně výhodnou, resp. další potenciální dodavatelé (například slovenských systémů EVA nebo ZUZANA 2) by se mohli vrátit do hry. Porovnávat pouze hodnotu samotné prvotní dodávky by se nemuselo v případě nižšího než očekávaného zapojení českých firem vyplatit, a dodávky munice budou v tomto ohledu velmi významnou položkou.

Tagy článku