foto: Raytheon / Public domain/M777 odpaluje Excalibur
155mm střely Excalibur do samohybných houfnic měly být rozdílovou municí na Ukrajině. Měly šetřit střelivo pro PzH 2000, CAESAR, Archer nebo třeba naše systémy DITA. Jenže ruské rušičky vše mění, likvidují GPS.
Podle Army Technology si bezpilotní vzdušné prostředky (UAV) zcela vyměnily roli s dělostřelectvem. Aktuálně stojí za osmdesáti procenty všech ztrát na Ukrajině. Číslo, které ještě donedávna patřilo dělostřelectvu. Ono se úplně není co divit. S výrobou 155mm munice je potíž po celém světě a Kyjev loni vyrobil přes jeden milion dronů a podle Forbesu je cíl pro rok 2025 4,5 milionu UAV. To je obrovské číslo. Přesto mělo ukrajinské dělostřelectvo po tři roky klíčovou roli v zadržování ruského agresora. Po vyčerpání 152mm munice do exsovětských systémů zůstala hlavní zátěž na západních systémech jako Archer, PzH 2000, AS-90 a CAESAR, případně polská AHS Krab. Postupně se přidaly třeba naše systémy DITA, německé RCH 155 nebo ukrajinské Bohdany.
155mm munice s GPS znamenala nebezpečí
Není zcela jasné, kolik Ukrajina vypálí 155mm střel denně. Číslo se zřejmě pohybuje mezi 20 000 a 30 000 granáty. Spotřeba je taková, že ani po třech letech ji svět nedokáže pokrýt a hlavním dodavatelem jsou i nadále USA, které jich má na skladech největší množství. Řešením měly být střely Excalibur, jež byly vyvinuty společnostmi Raytheon Missiles & Defense a BAE Systems AB (BAE Systems Bofors). Díky navádění GPS, a pochopitelně, že není řeč jen o střelách Excalibur, podobných dělostřeleckých granátů je mnohem více, byla zaručena přesnost zásahu a velký rozdíl ve spotřebované munici.
Bez střel Excalibur budou PzH 2000, Archer, DITA a CAESAR výrazně slabší
Standardní 155mm munice potřebuje v průměru kolem tří výstřelů k zasažení cíle, u střely Excalibur stačí v zásadě jen jeden. A podle militaryleak.com jeden projektil Excalibur může přesně zasáhnout zamýšlený cíl, který by vyžadoval použití 10 až 50 neřízených dělostřeleckých nábojů. Tedy třeba MBT. Jde o ještě jeden faktor. PzH 2000, CAESARy a třeba Archery se od začátku potýkaly s problémem velmi rychlého opotřebení hlavní. Ty jsou koncipované na zhruba 1 500 výstřelů v rámci životnosti a maximálně sto vypálení denně. To Kyjev od začátku konfliktu násobně překračoval. Opět mohla být řešením munice Excalibur.
Velký dosah střely Excalibur
Podle anglické Wikipedie již pochopitelně po letech vývoje existuje několik druhů hlavic střel Excalibur. Maximální dosah se uvádí na sedmdesáti kilometrech, to je další zásadní atribut zbraně. Standardní dosah munice pro samohybné houfnice je maximálně čtyřicet kilometrů, u ruských systémů ráže 152 mm je to ještě méně. Excalibur váží 48 kilogramů, z toho samotná hlavice 5,4 kilogramu. Kromě GPS navádění je obsaženo také navádění inerciální. Délka granátu je jeden metr při avizovaném průměru 155 mm. Dalším důležitým faktorem je, že se podařilo stlačit náklady na jednu střelu pod padesát tisíc dolarů. V roce 2015 po ukončení vývoje stála munice Excalibur 258 177 dolarů za jednotku.
.jpg)
Ruské systémy ruší GPS
Jenže polský WPtech přichází s informací, že v důsledku pokročilých akcí Rusů v rámci elektronického boje (EW) dochází k poklesu přesnosti Excaliburu a oslabení jeho účinnosti. Ruské rušící systémy jako Krasucha-4 vysílají účinné rádiové vlny, které ruší signály GPS a Kyjev používání střel od Raytheonu omezil. A to se nejedná o čerstvou zprávu, ale o dlouhodobý proces v souvislosti s obrovským nárůstem rušících systémů v souvislosti dramatickým počtem nárůstu počtu dronů na frontě.
155mm systémy DITA, PzH 2000, CAESAR a Archer mají problém
Problém je natolik velký, že v Pentagonu v současnosti probíhá diskuze o smysluplnosti navádění pomocí GPS. A GPS je aktuálně jeden ze základů navádění moderních zbraní. Kreml má obdobu v GLONASS. Kreml dokáže vyrušit nejen Excalibur, ale třeba aktuálně už většinu ukrajinských dronů. Celá problematika rušiček je v současné situaci natolik zásadní, že se jí zabývají prakticky všechny vojenské velmoci včetně Číny a Indie. A v této chvíli je velkou otázkou, zda se u střel typu Excalibur do 155mm děl vůbec podaří vytvořit ochranu. Systémy DITA, PzH 2000, CAESAR a Archer mají dost velký problém.
Tagy