16 raketometů HIMARS zastavilo ruskou armádu, nyní dostane Ukrajina dalších 18

16 raketometů HIMARS zastavilo ruskou armádu, nyní dostane Ukrajina dalších 18
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license|Popisek: Ilustrační fotografie systému HIMARS
29 / 09 / 2022, 13:00

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre ve středu oznámila další balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši 1,1 miliardy dolarů. Bude zahrnovat mj 18 nových odpalovacích zařízení HIMARS a stovky obrněných vozidel, ale dodávky se očekávají v delším časovém horizontu.

Nový balík vojenské pomoci bude poskytován v rámci iniciativy Ukrajinské bezpečnostní pomoci (USAI), což znamená, že zbraně budou pro Ukrajinu nakupovány přímo od výrobce, nikoli darovány z amerických zásob, vysvětlila mluvčí Bílého domu.

Video: YouTube

To obvykle znamená, že doručení nebude rychlé. USA dosud poskytly Ukrajině 16 odpalovacích zařízení HIMARS a Německo a Velká Británie 11 pásových verzí systému M270 MLRS.

Celkový počet ukrajinských HIMARS tak vzroste na celkový počet 34 kusů.

Podle Pentagonu bude nový balíček kromě 18 raketových dělostřeleckých systémů HIMARS obsahovat 150 obrněných vozidel HMMWV (Humvee), 150 taktických vozidel pro tažení např. houfnic, 40 nákladních aut, 22 radarů a protidronových systémů a také komunikační zařízení. Nový balíček znamená, že celková hodnota vojenské pomoci dosud deklarované USA od začátku ruské invaze činí více než 16,2 miliardy dolarů.

Zdroj: Bílý dům, Ukraine Battle Map

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace