20. Dny NATO v Ostravě ve znamení výročí a poděkování nasazeným v první linii

20. Dny NATO v Ostravě ve znamení výročí a poděkování nasazeným v první linii
Autor: Jagello|Popisek: Tisková konference Dny NATO 2020
21 / 08 / 2020, 13:00

Letošní jubilejní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se i navzdory epidemii covid-19 uskuteční v areálu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v původním termínu 19. – 20. září 2020. Výjimečný bude svou myšlenkou, kterou je poděkovat příslušníkům Integrovaného záchranného systému a bezpečnostních složek, kteří se velkou měrou podíleli na zvládnutí průběhu koronavirové krize.

V rámci programu si připomeneme rovněž dvě významná výročí, a to 75 let od konce druhé světové války a 15 let od zavedení letounů JAS-39 Gripen do výzbroje Vzdušných sil AČR.

Důsledkem pandemie nového typu koronaviru došlo ke zrušení nebo přesunutí téměř 80 % leteckých akcí po celé Evropě. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky tak zůstávají jednou z mála akcí v Evropě a jedinou ve střední Evropě, jež se bude konat v původním termínu s živým programem, který bude možné sledovat prostřednictvím přímého přenosu České televize a na internetu.

„Vývoj epidemiologické situace a opatření přijatých proti šíření koronaviru v České republice nám bohužel neumožňuji pořádat Dny NATO v jejich klasické podobě,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000 a hlavní organizátor Dnů NATO v Ostravě. „Ostatní letecké dny, včetně těch největších jako Air Tattoo, Sanicole nebo SIAF, byly pro letošní rok zrušeny nebo probíhají v tzv. virtuálním formátu bez živých ukázek.“

Součástí víkendového programu bude také ocenění celkem tisíce příslušníků IZS a bezpečnostních sborů s podnázvem „Poděkování těm, kteří nás chrání“, které proběhne za účasti nejvyšších představitelů Vlády ČR. Oceněno tak v sobotu bude 500 příslušníků Armády ČR, Vězeňské služby ČR, Celní správy ČR a Městské policie Ostrava, a v neděli pak 500 členů Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, hygienických stanic a zdravotnické záchranné služby, kteří svým nasazením v jarních měsících během nouzového stavu významně přispěli ke zvládnutí koronavirové krize.

Svá vystoupení na akci potvrdili všichni tradiční čeští účastníci, kteří chystají atraktivní pozemní i letové ukázky. Navzdory aktuálním opatřením počítáme i s účastí zahraničních letectev, které mimořádně nebudou z většiny operovat z mošnovského letiště. Jednáme s nimi tedy o průletech či vystoupeních na tzv. jednodenní bázi.

V důsledku toho se tak bude poprvé na naší akci záměrně lišit sobotní a nedělní program. Ten tak za víkend nabídne zhruba osm hodin ukázek, z nichž žádná na rozdíl od jiných akcí nebude promítána ze záznamu, a jeho součástí bude i několik atraktivních novinek. I letos bude stát za to sledovat největší bezpečnostní akci v Evropě.

Živý přenos z programu Dnů NATO bude tak jako obvykle přenášen Českou televizí, portálem iDnes a bude jej možné sledovat na našich sociálních sítích. Oproti minulým rokům dojde i vzhledem ke změně formátu akce k výraznému zlepšení technického zajištění živého přenosu. Poprvé bude při podobné akci využita technologie Wave Relay, kterou poskytne společnost Pramacom Prague, abychom divákům poskytli ten nejlepší možný zážitek.

Pro návštěvníky nebude uzavřen jen samotný areál akce, ale z bezpečnostních důvodů bude stejně jako v předchozích letech platit zákaz vstupu na pozemky Moravskoslezského kraje v okolí mošnovského letiště. Dále dojde k uzavření příjezdových cest mezi Novou Horkou, Petřvaldem a Košatkou, důsledkem čehož nebude možný vjezd do Petřvaldíku. Nedoporučujeme tedy plánovat sledování leteckých ukázek v okolí areálu akce.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR by se nemohly uskutečnit bez podpory dlouhodobých partnerů akce, především Ministerstva obrany ČR, Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava či generálního partnera, firmy Saab.


Organizátory Dnů NATO v Ostravě jsou Jagello 2000, Generální štáb Armády České republiky, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje Policie České republiky, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a Letiště Ostrava, a.s. – provozovatel Letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky podporuje Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava, Ministerstvo obrany České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a Public Diplomacy Division NATO.

Jagello 2000 je v České republice hlavním subjektem v oblasti komunikační strategie členství v Severoatlantické alianci a bezpečnostní politiky obecně a podílí se rovněž na projektech zaměřených na Evropskou unii. Hlavním cílem spolku je informovat veřejnost o bezpečnostní politice a transatlantických vztazích.

www.natodays.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace