2K12 KUB - Vysoce mobilní protiletadlový raketový komplet určený k ničení letadel, vrtulníků či bezpilotních prostředků

2K12 KUB  - Vysoce mobilní protiletadlový raketový komplet určený k ničení letadel, vrtulníků či bezpilotních prostředků
Autor: Chmee2 (CC BY-SA 2.5)|Popisek: 2K12 KUB
18 / 04 / 2019, 10:00

Dnes si představíme známý symohybný raketový komplet 2K12 KUB, který původně vyráběl Sovětský svaz v 60. letech a postupně jej používaly i další státy východního bloku, kde se osvědčil.

Na konci 50. let začal vývoj známého samohybného protiletadlového raketového kompletu 2K12 KUB (v kódu NATO SA-6 Gainful), který byl navržen k ničení letadel, vrtulníků, bezpilotních prostředků a dalších vzdušných cílů letících v malých či středních výškách. Zařízení patří i dnes k hojně rozšířeným protiletadlovým kompletům krátkého a středního dosahu.

Za vývojem protiletadlového kompletu stály společnosti Toropov OKB-134, Vympel MKB a NIIP. Vozidlo bylo zkonstruováno tak, aby mohlo ničit cíle, které letí rychlostí od 420 až do 600 m/s. Cíle protiletadlový komplet ničí tlakovou vlnou a střepinovým účinkem bojové nálože o hmotnosti 56 kg, která je umístěna v trupu řízené rakety 3M9. Ta může dosáhnout maximální rychlosti až 900 m/s. Zařízení je schopné operovat prakticky v každém počasí a mezi jeho výhody kromě silného ničivého účinku patří i vysoká mobilita systému.

Základní jednotkou kompletu je protiletadlová raketová baterie. Tu tvoří jeden řídící a naváděcí radiolokátor 1S91 s dosahem 75 km, čtyři odpalovací zařízení 2P25 a dva nabíjecí přepravníky 2T7.

Do výzbroje sovětské armády se raketový komplet 2K12 KUB dostal v roce 1967 a postupně byl zaváděn i v dalších zemích východního bloku. Na území bývalého Československa se pak zbraň poprvé objevila v roce 1975 u 171. protiletadlového raketového pluku v Rožmitálu pod Třemšínem.

Systém byl bojově nasazen zejména na Blízkém východě v 70. a 80. letech. Použit byl například při Jomkippurské válce v roce 1973 na straně Egypta a Sýrie proti Izraeli či při irácko-íránské válce (1980-1988) na straně Iráku. Systém byl nasazen i ve válkách na Balkáně v 90. letech. Protiletadlový komplet byl také svého času hojně vyvážen do zahraničí.

Vzhledem k zastarávající elektronice a dalším prvkům protiletadlového kompletu provedla před několika lety pardubická firma RETIA jeho modernizaci. Zejména se jednalo o modernizaci elektronické části řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN. Neméně důležitou součástí procesu pak byla integrace protiletadlového komplexu do automatizovaného systému velení a řízení protivzdušné obrany.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace