foto: GoodFon / Public domain/2S7 Pion
Dát termovizi na těžkou 203mm samohybnou houfnici je opravdu nezvyklá záležitost. Jenže ruské drony Lancet se vyvíjejí stejně jako taktika jejich použití. Nemluvě o Vandalech.
Ukrajinci těžkou houfnici 2S7 Pion podle Wptech nepoužívali víc jak dva roky. Její opětovné nasazení i přesto, že se jedná v zásadě o zastaralý systém, svědčí o reálném stavu na frontě. Kyjev je na dělostřelectvu zcela závislý. Nasazení může být ze dvou důvodů, buď Ukrajinci začínají pod tlakem ruských UAV Vandal pociťovat ztráty na svých houfnicích jako je Bohdana, Archer, česká DITA nebo někde do 2S3 získali munici. Obě varianty jsou pravděpodobné. V posledních několika dnech Kyjev prokazatelně přišel o systém Caesar, MLRS Uragan a PzH 2000. Vše jde na vrub ruským dronům Vandal.
Lancet za ztrátami M1A1 Abrams, další na řadě Vandal
Vandaly nejdou rušit, operátor má díky kabelu na displeji velmi dobrý obraz toho, co vidí dron. A podle řady signálů už UAV Vandal není jen v Kurské oblasti, ale i u Chasiv Jaru nebo Pokrovsku. Zlikviduje rušičky a spustí se peklo. Podle řady zdrojů má optický kabel délku 30 000 metrů. Je to opravdu hodně. Tím pádem se Vandaly dostanou právě i k samohybným houfnicím. Vandal ovšem není jediné nebezpečí ze vzduchu. Sebevražedné Lancety si svou pověst už vydobyly. Ruské UAV Lancet zřejmě stojí za značným množstvím zničených M1A1 Abrams. A jejich nová taktika možná mohla vést k instalaci termovize na 2S7 Pion.
Zajímavá 2S7 Pion
Podle The National Interest je na 2S7 Pion pozoruhodné především to, že hlavním cílem konstruktérů u této pásové houfnice odpalování menších taktických jaderných střel. A to především proti kumulaci sil NATO. Po skončení studené války a rozpadu SSSR byly 2S7 Pion deaktivovány. A vzhledem k tomu že několikadenní operace se Kremlu nějak protáhla došlo k jejich reaktivaci na obou stranách. Hlavním důvodem znovuzavedení těchto houfnic ale už nebyly jaderné střely, ale dostřel. Ten je se základní municí na 40 kilometrech. A tím pádem dále než jakákoli standardní munice 152mm exsovětských houfnic.
2S7 Pion se v zásadě měly stát protivníky západních houfnic. Byly vyráběny v letech 1975 až 1990. Celý komplet váží 46,5 tuny a obsluhu tvoří čtrnáct vojáků. Je jasné, že nemá automatické nabíjení. Motor má výkon 630 kW, což je na takto těžkou zbraň jen tak tak. Ale houfnice operuje hluboko za frontou. Nemusela by se tolik bát útoků, pokud by ovšem neexistovaly drony. Pivoňka je zajímavá dvěma věcmi. Jednak hlaveň podle anglické Wikipedie vydrží jen 450 výstřelů, což je relativně málo a výstřel je tak extrémně hlasitý, že vozidlo pět vteřin před vypálením vydává zvukové upozornění.

Lancet a termovize na 2S7 Pion
Jinak přímo na systému jsou čtyři střely k okamžitému použití, další čtyři jsou na doprovodném vozidle. Příprava k palbě trvá relativně slušných šest minut a demontáž pět minut, což je na moderní poměry a případnou odvetnou palbu poměrně hodně. Ukrajina měla k dispozici před válkou 99 kusů 2S7 Pion, kolik jich aktuálně používá není jasné. Podle Oryxu bylo doposud zničeno 26 ruských systémů (včetně sesterské Malka) a jeden ukořistěn, Ukrajinci přišli o pět kompletů a dva získali Rusové. Další zajímavost je ovšem aktuální, píše o ní respektovaný německý hartpunkt.de a jde o nainstalovanou termovizi, což je u těchto systémů naprosto nezvyklé a zřejmě proti UAV Lancet.
Termovize proti sebevražedným dronům
Zatímco u MBT a západních APC nebo IFV je použití termovize běžné, u samohybné houfnice se jedná o naprostou výjimku. Termovize zajišťuje schopnost nočního boje, ale také detekci cílů i za dne. Vzhledem ke schopnosti rozeznat i velmi malé teplotní odchylky, může termovize daleko dříve rozpoznat nepřátelský přepad, ukrytou techniku nebo Lancet v pasivním režimu čekající na cíl. A zde právě asi bude klíč. Opět boj proti UAV. Lancety běžně operátor posadí někam k cestě, kde se deaktivují a čekají na cíl. Klidně hluboko v nepřátelském území. A termovize může být pomoc, jak je včas odhalit ještě před reaktivací. I to přináší konflikt na Ukrajině.
Tagy