2S7 Pion - ,,jaderná pivoňka" jako tajná zbraň. Sovětské samohybné dělo měla ve výzbroji i ČSLA

2S7 Pion - ,,jaderná pivoňka&quote; jako tajná zbraň. Sovětské samohybné dělo měla ve výzbroji i ČSLA
Autor: CC BY-SA 3.0|Popisek: 2S7 Pion
27 / 06 / 2019, 10:00

Původně tajná sovětská zbraň, tou mělo být samohybné dělo 2S7 Pion (česky pivoňka) ráže 203,2 mm. Zbraň měly ve výzbroji také některé bývalé státy východního bloku včetně Československa a vyrábělo se v letech 1975-1990.

Samohybné dělo na pásovém podvozku 2S7 PION je sovětské provenience a hlavním účelem stroje bylo ničení dělostřeleckých a velicích stanovišť, opevnění a živé síly nepřítele. Střelba ze samohybného děla měla také vnést zmatek na shromaždištích. Možné bylo i střílet náboje s jadernou hlavicí.

Vývoj děla spadá do 70. let a je tak trochu zahaleno rouškou tajemství. Mobilní houfnice totiž nebyla nikdy oficiálně představena a do určité míry se jednalo o tajnou zbraň. Do služby byl stroj zařazen v roce 1976. Vozidlo je osazené na podvozku, které vychází z tanku T-80 a dělo je vybaveno automatickým nabíjecím zařízením. Dělo nabíjí při všech úhlech náměru.

pion

Délka vozidla, jehož hmotnost činí 46,5 t, je 13,10 m, šířka 3,38 ma a výška 3 m. Osádku stroje tvořilo 7 členů. Vozidlo mohlo vyvinout maximální rychlost 58 km/h, dojezd činí 675 km. ,,Pivoňku" poháněl vznětový přeplňovaný vidlicový dvanáctiválec V-46-I o výkonu 547 kW. Hlavní zbraň stroje pak tvořil jeden kanon 2A44 ráže 203,2 mm. Doplňkovou výzbrojí můbýt i sovětský přenosný protiletadlový raketový komplet 9K32 Strela-2 nebo reaktivní protitankový granátomet RPG-7 též sovětské provenience.

Rychlost střelby činí až dvě rány za minutu. Na druhou stranu mělo dělo poměrně nízkou životnost, kdy po 160 výstřelech byla nutná jeho výměna.

                                                     

I když je samohybné dělo 2S7 již staršího data, stále ho používá řada států. Mezi nimi je například Bělorusko, Ukrajina, Uzbekistán, Angola či Slovensko. Stroj provozuje ale také KLDR. Československá lidová armáda (ČSLA) si pořídila v roce 1985 několik těchto strojů, přičemž byly naším největším samohybným dělem. Uživatelem houfnice se stal 17. dělostřelecký oddíl velké mohutnosti dislokovaný v posádce Žamberk. Příliš dlouho se však samohybné dělo v řadách armády ,,neohřálo". Armáda ho vyřadila v roce 1991. Potom putovaly do muzeí, kde se staly vděčným objektem diváckého zájmu.

Bývalým uživatelem 2S7 je například i Polsko. To zařadilo v roce 1986 do výzbroje 8 kusů mobilní houfnice, ale stejně jako Československo je z výzbroje vyřadilo až v roce 2006.

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace