30 000 vojáků v české armádě? Cesta bude ještě dlouhá (komentář Lumíra Němce)

30 000 vojáků v české armádě? Cesta bude ještě dlouhá (komentář Lumíra Němce)
01 / 12 / 2019, 07:30


Miliardové nákupy a tisíce nových vojáků, tak by se stručně dala charakterizovat nová koncepce výstavby armády ČR do roku 2030 neboli KVAČR 2030. Rozpočet ministerstva obrany by podle koncepce měl dosáhnout 2% HDP v roce 2024. Podle současných odhadů by to mohlo znamenat výdaje na obranu zhruba 133 miliard korun, nyní to je 66,7 miliardy. V roce 2030 by pak obrana mohla dostávat asi 150 miliard korun.

A co za ty peníze chce armáda pořídit? Jedná se o nákupy nových vrtulníků, BVP, modernizace a nákup tanků, nákup letounů CASA a mnoho dalších „hraček“ pro velké kluky. Jedním z bodů plánů rozvoje je také navýšení počtu profesionálních vojáků na 30 000. Na papíře to vypadá dobře a pokud by se to vše naplnilo mohli bychom mít armádu, která by byla schopna plnit úkoly, pro něž je určena. Hlavním úkolem armády je nejenom obrana státu a jeho teritoria, ale zároveň musí být schopná operovat v různých regionech a funkcích. Papír snese všechno, ale od plánu k realizaci projektu vede dlouhá cesta a v případě armády je tato cesta ještě mnohem delší. Již vícekrát jsem četl různé koncepce o výstavbě armády a ve finále se buď nerealizovaly vůbec nebo z toho vznikl jakýsi kočkopes.

Už jenom v navýšení počtu profesionálních vojáků vidím dost velký problém. Armáda se o navýšení stavů snaží dlouhodobě, a aby mohla deklarovat úspěchy v oblasti náboru nováčků,  tak snižuje nároky. Což se ovšem již nyní negativně projevuje u některých útvarů.  Soukromá firma si také nenabere hromadu lidí, jen aby měla čísla. Naopak pečlivě vybírá, aby měla kvalitní konkurenceschopný personál. Ekonomická motivace nováčků je rozhodně důležitá, ale nemůže to být jediný důvod pro vstup do armády. Prestiž, hrdost, jistoty a perspektiva, to by mělo být kromě financí hlavním lákadlem pro práci v armádě. Což se bohužel neděje.

Vzhledem k tomu, že jsme se zavázali naplnit schopnosti těžké brigády, měli bychom tento závazek dodržet. Tanky jsou tedy, vedle nových BVP, nezbytná záležitost. Nemyslím si ovšem, že modernizace T-72 je ten nejlepší krok. T-72 byl ve své době jistě špičkový tank, dnes je ale již za zenitem. Praga V3S také byla špička, ale pochybuji, že by je dnes někdo chtěl modernizovat a zařadit do výzbroje.  Takže rozhodně nákup. Důležité ovšem je dodržet přidělení finančních zdrojů a nenakoupit pouze minimální počty, ke kterým jsme se zavázali, ale plnou sílu. Tak aby těžká brigáda měla i zálohy nezbytné při ztrátách, které v boji, ale i z důvodů oprav nastanou.

Místo dalších nákupů letounů CASA, bych se asi podíval po větším transportním letadle s delším doletem a vyšší nosností. S velkou slávou deklarujeme výstavbu výsadkového pluku a jeho připravenost k okamžitému nasazení kdekoliv ve světě. Jaksi se již ale nezmiňujeme, že k nasazení vojáků  s výzbrojí, výstrojí a technikou, nemáme dopravní prostředky. Spoléháme se na spojence, že nám s přepravou pomohou. V případě většího konfliktu se nám může klidně stát, že spojenci nebudou mít volnou přepravní kapacitu a náš špičkově vybavený pluk zůstane sedět v Chrudimi na letišti.

Takových příkladů bych našel ještě mnohem víc, proč ale hledat jenom to negativní. Dobré je, že je vůle naši armádu pozvednout. A my si můžeme jenom přát, aby nezůstalo u papírových plánů, ale konečně se podařilo tyto plány i realizovat.

 

Autor: Lumír Němec

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace