31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany převzal nová průzkumná vozidla - unikátní techniku od Vojenského výzkumného ústavu

31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany převzal nová průzkumná vozidla - unikátní techniku od Vojenského výzkumného ústavu
Autor: pplk Vlastimila Cyprisová; Ministerstvo obrany, army.cz|Popisek: Průzkumná vozidla S-LOV-CBRN a LOV-CBRN II
28 / 01 / 2022, 15:00

Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče se pyšní 5 kusy nových průzkumných lehkých obrněných vozidel S-LOV-CBRN a LOV-CBRN II. Slavnostní akt převzetí se uskutečnil ve středu 26. ledna v Kasárnách 6. října v Liberci za přítomnosti náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty, ředitele sekce rozvoje sil MO generálmajora Iva Střechy, ředitele Vojenského výzkumného ústavu, s. p. Pavla Čudy a dalších hostů.

Techniku budou vojáci využívat k plnění odborných úkolů, zejména k provádění radiačního, chemického a nespecifického biologického průzkumu a pozorování a odběru vzorků. Do konce roku 2023 ji budou mít ve výbavě také další jednotky. Ještě letos ji dostanou průzkumná družstva například u 7. mechanizované brigády, 15. ženijního pluku, 13. dělostřeleckého pluku a 25. protiletadlového raketového pluku. Ve výzbroji armády bude celkem 40 párů. 

Prioritou je modernizace

„Vedle modernizace armády je naší další prioritou rozvoj jejích schopností. Tedy modernizujeme, a tím také posilujeme odborné schopnosti v oblasti CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear). Vozidla S-LOV-CBRN a LOV-CBRN II jsou unikátní díky svému špičkovému vybavení a současně splňují vysoké požadavky balistické a protiminové ochrany,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata. 

Vozidla nahradí zastaralou průzkumnou techniku BRDM-2rch a UAZ-469 u útvarů pozemních a vzdušných sil AČR. Jsou určena pro družstva radiačního a chemického průzkumu, která jsou v sestavě brigád, leteckých základen, bojových jednotek a jednotek bojové podpory a zabezpečení.

Letos čeká liberecké chemiky řada úkolů

„Tento rok vyčleňujeme do aliančních sil rychlé reakce NRF (NATO Response Force) chemický odřad o síle 180 osob, který bude plnit odborné úkoly ve prospěch praporu pod francouzským velením,“ přiblížil plukovník gšt. Martin Fokt, velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Současně se chemici připravují na vyslání do mise v Litvě, kde v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence) budou plnit odborné úkoly v oblasti průzkumu, analýzy a dekontaminace v sestavě bojového uskupení pod velením Německa. Nasazeni budou v příštím roce.

Autor: pplk. Vlastimila Cyprisová,

Zdroj: Ministerstvo obrany, army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace