4 důvody proč utratit 10,5 miliardy dolarů za letadlovou loď USS Gerald Ford

4 důvody proč utratit 10,5 miliardy dolarů za letadlovou loď USS Gerald Ford
Autor: US Navy|Popisek: USS Gerald R. Ford
23 / 04 / 2017, 14:00

Jaderný nosič CVN-78 měl díky vyřazení legendární USS Enterprise sloužit už v roce 2015. Stejně jako torpédoborec USS Zumwalt, nebo projekt LCS měl ale svoje mouchy. Co tedy dělá tuto letadlovou loď za 10,5 miliardy dolarů tak zvláštní? Proč se utratilo 26 miliardy za návrh zcela nového designu?

1. Více prostoru na letové palubě, která je schopná obsloužit o nejméně 25% letů denně více, než stávající třída jaderných letadlových lodí Nimitz. Byl snížen počet výtahů ze 4 na 3, superstruktura byla zmenšena a posunuta dozadu.

USS Gerald R. Ford heads to sea for first time

2. Asi největším přínosem a změnou u těchto plavidel je elektromagnetický katapult (EMALS), který nahradil desetiletí používaný parní katapult. Parní katapult sice udělal svou práci, ale stál i za rychlým vyřazováním letounů F-14, F4, F-18 nebo Viking. Jednoduše řečeno, do letounů doslova kopal, což ničilo draky a nosné plochy letadel.

EMALS je jiný a umožňuje přesně dávkovat sílu nutnou ke katapultáži stroje z paluby lodi. Umožňuje katapultovat jak lehčí, tak těžší stroje, než zvládají stávající parní katapulty. Existují i další výhody, jako méně parovodů kolem lodi a snížené nároky na údržbu.

3. Šetrnější systém na přistávání letadel - opět budou šetřeny draky letadel.

Untitled

4. Nové atomové reaktory - na této letadlové lodi oslaví svůj debut nové reaktory A1B od firmy Bechtel. Tady je velká změna v tom, že zařízení dodává 300 procent produkce elektřiny, co reaktory na palubě lodí třídy Nimitz. Tyto reaktory navíc vyžadují méně lidí na údržbu a mají asi polovinu trubek, armatur, kondenzátorů a čerpadel. To o hodně snižuje požadavky na údržbu.

Jednoduše řečeno, pokud bude vše fungovat, Gerald R .Ford zvládne více než Nimitz a s menším počtem lidí na palubě.

Zdroj: WeAreMighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace