40 let starý Phantom F-4 přežil útok F-35

40 let starý Phantom F-4 přežil útok F-35
Autor: US Air Force|Popisek: QF-4
11 / 09 / 2016, 20:00

Na konci srpna US Air Force zveřejnily fotografie a video z posledního letu dronu QF-4 na bázi legendárního stíhače z Vietnamu a Studené války,MCDonnell F-4 Phantom II. Poslední mise byla s F-35, který na starý stroj zaútočil střelami AIM-120 AMRAAM.

Podle zpráv US Air Force přesto přistál prastarý Phantom na záklandě Holloman zcela bez poškození, navzdory tomu, že se stal terčem stroje 5. generace a dvou rakem naváděných radarem.

Podle serveru The Aviationist za tím není nutné hledat senzaci, cvičení nemělo za účel Phantom sestřelit, ale testovat schopnosti F-35 sledovat cíl a navádět raketu do té doby, než bude cíl zasažen. Jakmile je navádění dokončeno, raketa se sama zničí, aby se neplýtvalo dronem.

Podle jiných ale byly během testů již dříve zničeny i modernější drony QF-16 na bázi F-16, takže zatím není jasné, co se vlastně stalo.

F-4

Každopádně svou poslední misi jako dálkově řízený stroj ve službách US Air Force Phantom přežil. Další mise budou již opět pilotované a ke konci roku přejde i tato poslední jednotka na modernější QF-16.

"Je to určitě hořkosladké," říká velitel 82. jednotky vzdušných cílů King. "F-4 sloužil věrně ve Vietnamu a také ve válce v Perském zálivu. Proto byl vytažen z leteckého hřbitova, aby i nadále sloužil své zemi, je to odkaz tohoto letounu - pro jeho designéry, testovací piloty, kteří s ním poprvé vzlétli, opravářům, kteří na něm pracovali celé ty roky. Důkaz o tom, jak skvělé letadlo to bylo. O čtyřicet pět let později, stále s těmito stroji létáme, abychom otestovali nejnovější a nejlepší vybavení jaké máme. "

Zdroj: The Avationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace