478 řízených střel jaderného křižníku Admiral Nachimov – monstrum se má po 25 letech vrátit na moře

478 řízených střel jaderného křižníku Admiral Nachimov – monstrum se má po 25 letech vrátit na moře
Autor fotografie: By Fonduedaviation - Own work, CC BY-SA 4.0|Popisek: Admiral Nachimov v doku
07 / 07 / 2023, 13:00

Podle informací v ruských médiích se Moskva chystá poslat jaderný bitevní křižník Admiral Nachimov na testy. Informace se objevují po zprávách, které v minulosti tvrdily, že se obrovská loď potýká s problémy, které není možné rychle vyřešit. Konkrétně se jednalo o praskliny na reaktoru a závady na jiných klíčových částech lodi.

Podle ruského ministerstva obrany se loď chystá k vyplutí na testy na konci roku 2023. Ruské zdroje tvrdí, že loď začne testovat letos na podzim a podle jiných, skeptických zdrojů se loď podívá na vodu až v prosinci. Pokud budou testy spěšné a vše půjde podle plánu, loď bude v půlce roku 2024 zařazena k ruskému námořnictvu.

Největší změny se očekávají na výzbroji lodi, která aktuálně disponuje protilodními střelami Granit P-700. Ty mají oproti původním předpokladům zůstat a loď dostane další vertikální sila 3S14 ve verzi M a tím pádem mimo Granitů bude loď vybavena dalšími 80 raketami v silech.

Mimo výše uvedených Granitů dostane Admiral Nachimov hypersonické střely Zirkon, protiponorkové střely Otvet a protiletadlovou ochranu bude tvořit systém S-300F, případně modifikovaný S-400. Podle některých zdrojů dostane Nachimov námořní verzi ruského nejmodernějšího systému S-500.

Tím pádem bude jaderný bitevní křižník vybaven obrovským množstvím řízených střel. Pokud máme věřit ruským médiím, bude Nachimov disponovat 478 střelami různých typů a určení.

Podle ruských médií bylo spouštěčem urychleného dokončení lodi vstup Finska do NATO.

Admiral Nachimov je v loděnici Sevmaš opravován od roku 1999 (v přístavu ale zakotvil již v roce 1997). Skutečné práce na válečné lodi začaly v roce 2013. Podle původních plánů se měl křižník Admiral Nachimov vrátit do služby v roce 2018, pak se termín posunul a měl podstoupit testy v roce 2021. Nyní tedy Rusko doufá, že v roce 2024 bude loď konečně ve stavu válečného námořnictva.

Zdroj: bulgarianmilitary.com, navalnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.