Autor fotografie: FMT / Public domain|Popisek: Koncept nové stíhačky šesté generace Japonska, Itálie a Velké Británie
Zatímco na západě probíhají diskuze o neúnosné ceně vývoje letadel šesté generace, Čína se snaží svět přesvědčit, že už má prototyp stíhacího letounu, který byl spatřen ve vzduchu. Tempest a NGAD možná ani nepřežijí.
Jestliže F-35 už samotní Američané vnímají jako opravdu drahé letadlo, jehož náklady na údržbu jsou astronomické, kladou si západní analytici otázku, do jaké míry má smysl vývoj letadel šesté generace. A jen ten vývoj už je příšerně drahý. Business Insider ve své analýze již naznačuje konec projekt amerického NGAD, který Washington velmi zatěžuje. Aby to splnilo vlastně už úplně neznámé normy pro letadlo šesté generace, musí jít o výraznou inovaci oproti technologické špičce, jakou je F-35. A F-35 je z hlediska senzorů a propustnosti dat v kombinaci se stealth technologií na úplném vrcholu aktuálních finančně přijatelných technologických možností.
NGAD, F-X, Tempest kontra čínský letoun šesté generace
Navíc koncepce NGAD, japonských F-X nebo britských Tempest už aktuálně jasně soupeří s dynamickým rozvojem bezpilotních vzdušných prostředků (UAV), které je v řadě ohledů dokáží nahradit a o ceně se nemá smysl bavit. Ve Spojených státech to začíná vypadat tak, že ve vývoji zůstane jen strategický bombardér B-21 Raider šesté generace, který má ambice nahradit i stíhací letouny. Američané ho označují jako první na světě, otázka zní, zda je Čína nepředběhla, byť tedy první zkušební let proběhl již v listopadu 2023. Zajímavá je informace Israel Defence o iniciativě Japonska, Itálie a Velké Británie ve vývoji společného stíhacího letounu šesté generace.
Přitom Japonci už vyvíjejí své F-X a Britové letadlo Tempest, které by mělo nastoupit do služby v roce 2035 a nahradit Eurofighter Typhoon. Mimochodem letadlo by mělo být schopno dodávat data 10 000krát vyšší rychlostí než současné systémy. Tedy i F-35? Celé už to trochu postrádá smysl při obrovské ceně za vývoj. Tempest ani F-X zatím nejsou ohrožené, ale to je jen zatím. NGAD je jasným příkladem. O zrušení projektu už se v Americe otevřeně hovoří. O to větší šok je zpráva The Aviationist o možném prvním letu čínského stíhacího letounu šesté generace.
Server, podobně jako TWZ, vychází ze záběrů, které se 26. prosince začaly šířit na internetu. Pochopitelně se zcela jistě neví, zda jde o šestou generaci, ale minimálně bezocasý trup letadla tomu jednoznačně napovídá. O čínském letadle se spekuluje již dlouho. Výrobcem je čínský CAC a již v roce 2021 se stroj objevil na satelitních snímcích továrního letiště. Je důležité poznamenat, že u NGAD i B-21 Raider Američané sledují stejnou konstrukci, tedy bez klasického ocasu. To se stealth nátěrem samo o sobě výrazně sníží radarovou signaturu letadla. Ale nejen to, výrazně se zvyšují aerodynamické schopnosti stroje.
Náznaky letadla šesté generace u čínského stroje
Takže takové letadlo by mělo být i vysoce manévrovatelné, protože vektorování tahu pomocí trysek by již mělo být samozřejmostí. Zde se pochopitelně nabízí otázka k čemu vlastně. Ke klasickým soubojům už nebude docházet, ale v případě, že se do blízkosti letadla dostane raketa vzduch-vzduch a dojde k použití klamného cíle, manévrovatelnost se bude hodit. TWZ uvádí, že letoun má výfuky motoru na nejlepším místě pro maskování infračervené signatury letadla. Jenže to jsou technologie, které Peking použil již na J-20. Přirozeně je vše velkým otazníkem. Pozoruhodná je propracovanost uspořádání řídících ploch křídel. Na každé straně po pěti.
V souvislosti s instalací sání vzduchu na horní části trupu, další dva otvory jsou klasicky dole, se spekuluje o použití tří motorů. Celá situace má ovšem jeden velký háček. Západní moderní vojenské technologie jsou osvědčené a vyzkoušené. Rusko na Ukrajině selhává, ale o kvalitě čínských systémů se neví vůbec nic. Peking si již třeba vyvinul vlastní AESA radary s aktivním skenovacím polem, stejně panuje podezření, že je nějak okopíroval od Američanů, ale ty budí pochybnosti stejně jako čínská technologie stealth. A tu si Američané opravdu brání. Třeba Poláci jsou u nátěru na svých F-16 pod extrémní kontrolou svých spojenců. Vše ukáže čas.