9K22 Tunguska - sovětský a ruský samohybný protiletadlový systém

9K22 Tunguska - sovětský a ruský samohybný protiletadlový systém
16 / 04 / 2019, 10:00

9K22 Tunguska je protivzdušný systém krátkého dosahu z výzbroje sovětské a ruské armády vyvinutý pro boj proti nízko letícím letounům, vrtulníkům i střelám s plochou dráhou letu, určený pro přímou podporu pozemních jednotek. Je vyzbrojený rychlopalnými 30mm kanóny, schopnými účinné palby proti pozemním cílům, i řízenými střelami země-vzduch. Byl vyvíjen v 70. letech jako náhrada pro ZSU-23-4 Šilka ze 60. let.

Tunguska vznikla jako náhrada za úspěšný a dodnes mnoha armádami světa nasazovaný systém ZSU-23-4 Šilka, od kterého se odlišuje především užitou kanónovou výzbrojí a výrazně efektivnějším systémem řízení palby. Nové 30mm kanóny byly zavedeny mj. v reakci na americké bitevní letouny A-10 Thunderbolt II, které se ukázaly být proti 23mm zbraním Šilek odolné. Novým zbraním ke zničení letounu postačuje třetina až polovina zásahů, a poskytují současně dvojnásobný dostřel až do 4000 m. Tunguska také oproti Šilce nese řízené střely, kterými může zasahovat vzdušné cíle podle verze na vzdálenost 1,5-18 km ve výškách od 5 m do 3,5 km.

Pásový podvozek značený jako GM-352 a GM-352M poháněný přeplňovaným 12válcovým vidlicovým vodou chlazeným dieslovým motorem o výkonu 780 k dává vozidlu při 34 tunách hmotnosti rychlost na silnici 65 km/h, se zásobou paliva umožňující dojezd 500 km. Pancéřování odolává střelám do ráže 7,62 mm. Prostor pro čtyřčlenou posádku poskytuje ochranu proti účinkům zbraní hromadného ničení.

Hlavní zbraní systému je osm řízených střel 9M311 různých verzí a výkonu, případně nejmodernější střely 57E6, a dva vodou chlazené 30mm kanóny 2A38M s kadencí 4860 ran za minutu a se zásobou 1904 nábojů. Vozidlo nese dva radary - přehledový pro vyhledávání cílů a palbu řídící, a kromě nich optické zaměřovače, počítačový systém řízení palby a dálkoměr. Tungusky jsou nasazovány v bateriích šesti vozidel 9K22 doprovázených třemi muničními vozy 2F77, celá baterie může být řízena automaticky pomocí rádiového spojení s využitím informací o cílech z řady různých zdrojů.

Byly zavedeny do sovětské armády počátkem 80. let, a kromě ruské armády a řady postsovětských republik byly vyvezeny do řady dalších zemí, mj. Indie, Maroka, Sýrie a Jemenu. Nástupcem Tungusek je systém Pancir-S vyvíjený od 90. let, vyráběný v různých verzích od roku 2008.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace