Dlouhá klepeta ukrajinského Kraba dosáhla 70 km daleko

Dlouhá klepeta ukrajinského Kraba dosáhla 70 km daleko
Autor fotografie: Armijainform / Wikimedia Commons / CC BY|Popisek: AHS Krab
12 / 12 / 2024, 10:00

Polská samohybná houfnice AHS Krab zřejmě stanovila rekord v dostřelu svého segmentu na Ukrajině. Postarala se o to speciální munice Vulcano italského výrobce Leonardo.

V souvislosti se samohybnými houfnicemi se obecně nejčastěji hovoří o speciální munici Excalibur. Ta má podle výrobce, firma Raytheon, dostřel až oněch žádoucích sedmdesát kilometrů. AHS Krab ji na Ukrajině již prokazatelně použili. Raytheon tvrdí, že analýzy ukázaly nutnost použití deseti standardních střel k tomu, aby dokázaly to, co jeden Excalibur. Tomu ovšem také odpovídá cena. Ta se pohybuje kolem jednoho sta tisíc dolarů. Nutno podotknout, že Excalibur jsou schopny používat prakticky všechny moderní západní houfnice současnosti.

Vulcano přesnější než Excalibur 

 

Takže Excalibur je použitelný v německých PzH 2000 a RCH 155, švédských Archerech a také francouzských Caesarech, které si pořizuje Armáda České republiky. Excalibur umí používat i naše špičková houfnice DITA, jež splňuje ty nejmodernější parametry vůbec. Tak trochu narozdíl od Caesarů, kteří nejsou plně automatizovaní. Excalibur pochopitelně není jediná speciální raketová munice do 155mm děl. Německý web Soldat und Technik už v srpnu 2022 upozorňoval na to, že Ukrajinci dostanou z Itálie střely Vulcano vyvinuté společnostmi Leonardo a Diehl Defence. A jestliže má Excalibur kruhovou chybu čtyři metry, tak Leonardo u Vulcano avizuje jen jeden metr. 

Střely Vulcano byly původně vyvinuty pro námořní děla v rážích 76 mm, 127 mm a 155 mm. První dvě čísla jsou právě standardní pro hladinové lodě. Ráže 127 mm byla za druhé světové války prakticky na všech torpédoborcích jako hlavní zbraň. Jenže Vulcano se používá od roku 2008. A 155mm verze teprve od roku 2019. Jedná se o podkaliberní projektily se stabilizací pomocí výsuvných křidélek. Střela se tedy v hlavni příliš neroztočí a udrží si vysokou kinetickou energii pro dostřel a dopad. Právě vysoká úsťová rychlost hladkých hlavní v kombinaci s aerodynamickým tvarem střely umožňuje velký dostřel až do 70 kilometrů. 

Vulcano lze dopředu naprogramovat nebo pokud má dělostřelecký komplet systém řízení palby, nahrává se do hlavice software, do kterého se až následně vkládají potřebná data. Takže každá střela může být naprogramovaná jinak. A to jen několik vteřin před výstřelem. AHS Krab musel použít střelu Vulano 155 Guided Long Range (GLR), která má inerciální navádění s pomocí GPS. Hlavice má navíc radarovou pojistku, která se aktivuje v blízkosti cíle a ještě zvyšuje přesnost střely. Zároveň má ovšem tato řízená střela větší kruhovou chybu než 155 GPS/SAL, kde je avizována ona metrová přesnost. Ta má ovšem laserové navádění. 

PzH 2000

70 km AHS Krab s Vulcano

 

WPtech právě přišel s informací, že polský AHS Krab na Ukrajině dosáhl s Vulcanem dostřelu na vzdálenost 70 km. Mimochodem řízené FAB pumy Rusů mají stejný dosah při vypuštění z Su-34. V zásadě si Leonardo společně s německým Diehl Defence na Ukrajině Vulcano testují. Vzhledem k ceně střel asi masovější nasazení nepřichází v úvahu. A Italové sami tvrdí, že se jedná o experimentální střely. Klíčová je délka hlavně. AHS Krab a PzH 2000 mají délku hlavně o 52 rážích. Jen tato délka umožňuje dosáhnout kýžených výsledků. Houfnice s délkou padesáti ráží má s Vulcanem dostřel jen padesát kilometrů. Zajímavé je, že samotná střela je v sabotu a tedy menší než klasický 155mm granát. 

Standardní dostřel AHS Krab činí čtyřicet kilometrů. Ukrajinci si velmi cení odolnosti systému, který chrání proti střepinám a palbě ze zbraní až o ráži 16 mm! Takže těžký kulomet má také problém. I tím se AHS Krab vymyká. Houfnice je na upraveném podvozku jihokorejské K9 Thunder a konstrukce věže je založená na britské AS-90. Kyjev doposud obdržel 108 těchto kompletů. To je jasně nejvyšší číslo z hlediska západní pomoci v tomto segmentu. Celkově ji pouze překonávají dodané M2 Bradley z USA. Dostřel Vulcana z AHS Krab na sedmdesáti kilometrech zvládne nahradit většinu řízených střel krátkého doletu. A výrazně levněji. 


 

Tagy článku

-->