Ikonické Zeldy v Rafahu. Univerzální americká platforma M113 v roli dálkově řízených robotů

Ikonické Zeldy v Rafahu. Univerzální americká platforma M113 v roli dálkově řízených robotů
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Obrněný transportér M113 (ilustrační foto)
01 / 06 / 2024, 09:00

Na sociálních sítích začala v posledních týdnech kolovat videa izraelské modifikace známého amerického APS M113, který by měl být řízen na dálkové ovládání. Vozidlo bez posádky plní množství neobvyklých, avšak důležitých funkcí.

Izraelský deník Jerusalem Post v tomto týdnu informoval o skutečnosti, že IDF pro svou operaci v oblasti hraničního přechodu Rafah mezi Gazou a Egyptem s největší pravděpodobností použily modernizované obrněné transportéry M113 vybavené dálkovým ovládáním. APC M113, přezdívané Zelda, jsou vyslána do rizikového prostředí nejintenzivnějších střetů s teroristickými skupinami, aby prověřila situaci a případě odvedla pozornost. Operativec pomocí speciálního technologického zařízení s transportérem z bezpečné vzdálenosti pohybuje, čímž se významně snižuje riziko nebezpečí pro izraelské vojáky. 

Zatímco videa robotických transportérů M113 začala na sociálních sítích kolovat teprve nedávno, IDF tuto praktiku zkouší již dlouhou dobu. Podle blíže neurčeného zdroje webového portálu Defence blog z prostředí IDF totiž byla tímto způsobem modifikovaná americká vozidla v různých operacích v rámci války v Gaze nasazována již od října 2023. Videa a informace zveřejněná IDF však naznačují, že se technologie poprvé začala testovat již před více než 10 lety a má sloužit k vyřešení hned dvou tíživých problémů izraelské armády: využití tisíců vyřazených M113 a ochránění životů svých vojáků.

 

Ikonický M113 dostává v Gaze druhý dech 

Americké obrněné transportéry M113 se staly součástí vybavení izraelské armády již na začátku 70 let, ale při srovnání s moderními APC jsou vozidla zastaralá, malá, ale především jejich pancíř nestačí proti modernějším ATGM nebo různým druhům UAV. Dle údajů studie The mIlitary Balance 2024 britské organizace The International Institute for Strategic Studies by nyní izraelská armáda měla mít ve skladech nejméně 5 000 kusů M113 varianty A1 a A2, přičemž dalších 500 kusů obrněných transportérů M113 A2 je okamžitě k dispozici pro bojové nasazení. 

Transportér M113 byl vyvíjen na základě APS M59 a M75 v průběhu 50. let a do arzenálu americké armády byl zařazen již v roce 1960. Od této doby se toto ikonické vozidlo stalo základem US Army a platformou pro velké množství vozidel, včetně mobilní PVO. V průběhu příštích desetiletí bylo transportérů v různých specializovaných bojových, podpůrných i zdravotnických variacích vyrobeno nejméně 80 000 kusů a odhaduje se, že je vůz součástí vybavení nejméně 44 armád světa. Mezi nejznámější varianty M113 patří zdravotnické vozidlo AMEV nebo průzkumné ACAV.

Interiér APC M113

Společně s BVP M2 Bradley byly M113 po stovkách kusů nedávno také poslány na ukrajinskou frontu. Hlavní zbraní transportéru je zpravidla kulomet M2 Browning, ale pro doplnění mohl být přidán také granátomet Mk 19, který je většinou využíván americkými terénními vozidly HMMWV. M113 je poháněn motorem 6V53 Detroit s výkonem 205 kW, který dokáže přivést stroj k maximální rychlosti 67,6 km/h. K obsluze vozu je potřeba posádka složená ze dvou vojáků a v zadním prostoru může dle potřeby být převáženo 11 až 15 pasažérů. Pancíř vozu zpravidla tvoří 28-44 mm hliníková deska. 


Izraelský tlak na „robotickou armádu” M113

Je nejspíš všeobecně známým faktem, že IDF se z téměř naprosté většiny neskládá z profesionálních vojáků z povolání, jako je tomu u armád jiných států světa, ale z běžných občanů, kteří jsou v případě nebezpečí povoláni k ochraně své země. V takové situaci, která nyní v Izraeli trvá již od podzimu minulého roku, tak lidé zanechají veškeré své práce, studia nebo jiných závazků a na několik měsíců opustí rodinu a své blízké, aby se naplno mohli věnovat náročným vojenským misím. 

Izraelská armáda si je této skutečnosti a především oběti svých občanů vědoma, a proto se snaží za každou cenu vymyslet způsob, jak ušetřit co nejvíce lidských životů. Každý voják IDF totiž pro vedení nepředstavuje pouze bojovou jednotku, ale právníka, vědkyni, učitele, matku dětí, zemědělce apod., kteří se po skončení svých misí potřebují vrátit k rodině a do svého zaměstnání. Právě z důvodu velké obavy o přežití svých vojáků na operacích je proto IDF neustále nucena každou misi velice podrobně zvažovat stejně jako vyvíjet technologii, jako robotický M113, která by eliminovala počty nasazených vojáků přímo na místě bojů. 

Tagy článku