Zmizím jako pára nad hrncem. Američané si na Ukrajině testují MWS Hawkeye

Zmizím jako pára nad hrncem. Američané si na Ukrajině testují MWS Hawkeye
Autor fotografie: AM General / Public domain|Popisek: MWS Hawkeye
25 / 06 / 2024, 05:00

Samohybné houfnice zažívají na Ukrajině renesanci. Před válkou někteří experti tvrdili, že dělostřelectvu zvoní umíráček, avšak dnes je situace jiná. Na Ukrajině se jedná o klíčové zbraně.

Drony, protidělostřelecké radary, průzkum. Dělostřelectvo se na moderním bojišti stalo rizikovým zařazením pro každého vojáka. Speciální radary dokáží zachytit střelu, z trajektorie vypočítat za jak dlouho dopadne, kam a odkud byla vypálena. Zařízení okamžitě předá informaci řídícímu systému, který ji zpracuje, určí nejvhodnější zbraň k odvetné palbě, specifický druh náboje, a když je třeba, rovnou i vystřelí. V ideální situaci má dělo čas na zmizení okolo tří minut. Právě schopnost rychle odjet z místa střelby je jeden z aktuálně nejvíc klíčových faktorů pro současné samohybné houfnice, o tažených nemluvě. 

Hawkeye jako americké řešení

 

M777 je špičková tažená houfnice, ale vzhledem k vývoji jí bez výrazné modernizace bude zvonit umíráček. Pokud nedokáže zmizet včas z místa střelby, nemá šanci ani ona, ani operátoři. Caesar, PzH 2000, Archer, to jsou moderní samohybné houfnice, které v daném časovém intervalu dokáží z místa střelby ujet. Německá RCH 155 už však dokáže střílet také za jízdy. Americká Hawkeye sice nebyla vyvinuta z těchto důvodů, ale její mobilita se bude hodit. Ukrajina není klasickým moderním bojištěm, ale výše zmínění procesy se tam odehrávají a důležitost rychlosti složení se je pro samohybné houfnice zcela signifikantní. 

MWS Hawkeye

Defence Blog ve svém článku tvrdí, že Hawkeye byla poskytnuta Ukrajincům k testování již v dubnu 2024. "Nedávno jsme na Ukrajině nasadili 105mm systém. Odeslali jsme ho v dubnu a dva týdny jsme trénovali," uvedl programový ředitel AM General, výrobce houfnice, Evans. "Tento systém je předurčen k tomu, aby se stal jedním z prvních systémů s měkkým zpětným rázem v boji. Jde do boje, aby se otestoval na živých cílech." V zásadě jen potvrdil to, co se moc běžně neříká. Ukrajina se stala testovacím prostorem pro moderní západní i ruské zbraně. Lze proto jen těžko odhadnout, co vše se na místě prověřuje. 

Konstrukce Hawkeye měla jeden hlavní důvod. Jednalo se primárně o lehký dělostřelecký systém pro zvláštní jednotky přepravitelný vrtulníky, letadly a dokonce shoditelný z letadla. Požadavek byl také na velmi vysokou mobilitu, protože speciálové se musí velmi často rychle přesunovat a nebýt ve statické pozici. Stabilita vozidla je při výstřelu ze 105mm děla M20 zajištěna čtyřmi hydraulickými stabilziátory, které se před střelbou rozvinou. Posádka je čtyřčlenná. ale v případě nutnosti stačí dva muži. Dostřel je podle Army Technology 11,6 kilometru se standardní municí a s raketovou až 20 kilometrů. 

Hawkeye, moderní americký systém

 

Houfnice je instalována na Humvee s měkkým zpětným rázem. Konstrukce by měla být o 50 procent lehčí než je standard, což zároveň Humvee umožňuje zanechávat malou mobilní stopu přesně pro zvláštní jednotky. Je namontována na kruhové platformě pro střelbu 360 stupňů, který je opravdu velmi výživným údajem na lehké mobilní vozidlo. M20 může vystřelovat vysoce výbušné a osvětlovací náboje, raketové projektily (RAP), vysoce výbušné tříštivé náboje (HEPF) a kouřové náboje. Přímý, tedy viditelný dostřel bez zaměřovacího systému, je 2 000 metrů. 

Hawkeye má však navíc také digitální systém řízení palby. Obsahuje inerciální navigační systém LN-270 (INS), radarový systém úsťové rychlosti MVR-700C, kamerový systém DFS-02 pro přímou palbu, GPS anténu S67-1575-76 a zobrazovací jednotku střelce DK10 (GDU). Teoreticky proto může přijímat souřadnice z řídícího systému a střílet na cíle, o kterých nemá ani tušení. MWS je poháněn přeplňovaným motorem V8 o objemu 6,5 litru. Výkon je 190 koní a má čtyřstupňovou automatickou převodovku. Maximální rychlost činí 113 km/h a dojezd je 400 kilometrů. 

Právě mobilita je druhý faktor, který Ukrajinci a kdokoli jiný dokáží nepochybně perfektně využít. Schopnost rychle opustit místo střelby společně s dost velkou ráží kanónu dělá z Hawkeye minimálně velmi zajímavou zbraň s potenciálně velmi širokým využitím. Nutno ovšem podotknout, že do budoucna se bude řešit navíc ještě jeden problém, stejně jako u řady jiných platforem. Tím není nic jiného než UAV. Obrana proti nim se postupně stane zcela rozhodující.

 

Tagy článku

-->