AARGM-ER: raketová novinka i pro F-35. Střela z americké dílny významně zvýší kapacity námořnictva

AARGM-ER: raketová novinka i pro F-35. Střela z americké dílny významně zvýší kapacity námořnictva
Autor fotografie: Orbital ATK
17 / 07 / 2020, 14:00

US Navy oznámila, že letoun F/A-18E Super Hornet nesl poprvé prototyp pokročilé protiradiolokační raketové řízené střely AARGM-ER. Nová raketa bude mít význam do budoucna, kdy se počítá s tím, že výrazně zvýší americké námořní kapacity.

Letoun F/A-18E Super Hornet nesl poprvé prototyp pokročilé protiradiolokační raketové řízené střely AARGM-ER na testovací střelnici v Marylandu, oznámilo ve svém prohlášení americké námořnictvo. Při demonstraci ještě raketa nebyla schopná odpalu, chybělo jí naváděcí zařízení a hlavice. Ukázka měla především poskytnout příslušná data, jak si letoun Super Hornet ve vzduchu vede s novou raketou pod křídlem.

Prohlášení má na druhé straně poměrně velký význam, protože nová raketa, odvozená od střely AGM-88 HARM, použitá poprvé již ve válce v Perském zálivu, má výrazným způsobem zvýšit americké námořní kapacity. Novou raketou mají být vybaveny již zmíněný F/A-18E Super Hornet, specializovaná verze pro elektronický boj Boeing EA-18G Growler a letoun F-35. Střela má schopnost samostatně vyhledávat cíle v dané oblasti díky inerciálnímu navigačnímu systému se satelitní podporou.    

Prototyp protiradiolokační raketové řízené střely AARGM-ER pak má mít především větší dosah než ,,stará" raketa AGM-88 HARM. Původně si objednalo vývoj nové verze rakety AGM-88E italské letectvo. Vzhledem k tomu, že testy dopadly úspěšně, Američané proto neváhali a raketu si objednali také. Před několika lety pak proběhly testy rakety a posléze práce na vývoji nové varianty s názvem AARGM-ER, výrazně zvyšující dosah střely.

I když US Navy zatím nespecifikovala údaje o nové verzi rakety, má být také podstatně rychlejší než její předchůdce. Až nyní pak proběhla první demonstrace se zavěšenou střelou AARGM-ER pod křídlem a další zkušební lety či testy pak budou následovat.

Podle harmonogramu má raketa dosáhnout počáteční operační schopnosti mezi lety 2022-2023. Vzhledem k tomu, že vývoj střely zatím probíhá podle plánů, počítá se s tím, že raketa začne být vyráběna sériově. 

Je zajímavé, že testy neprobíhají rovnou na F-22 případně F-35, jež má být páteřním letounem amerických vzdušných sil v námořní oblasti, tedy USAF, USMC, US Navy, případně US Coast Guard and National Guard. Testování proběhlo na F-18 Super Hornet, což může indikovat vyšší spolehlivost tohoto letounu, jeho ponechání ve službě déle než bylo plánováno a tím indikovat jisté problémy s F-35. Aktivní činnost rakety v radiolokočním módu ji činí  zranitelnou, pokud to skutečně nebude kompenzováno dostatečnou rychlostí a manévrovací schopností a odolností proti EW.

 

Zdroj: thedrive.com

 

Tagy článku