Aby unikli válce, ruští vojáci se střílejí do nohou. „My, Rusové, necítíme, že to, co děláme, je správné.“

Aby unikli válce, ruští vojáci se střílejí do nohou. „My, Rusové, necítíme, že to, co děláme, je správné.“
Autor fotografie: foto: Mil.ru; CC BY 4.0
27 / 08 / 2022, 11:00

Jak se rusko-ukrajinská válka protahuje, stále více ruských vojáků začíná být unaveno bojem. Zachycené zvukové záznamy ukazují, že vojáci začínají zpochybňovat svou účast ve válce na Ukrajině, a četné zprávy naznačují, že ruské síly trpí vysokými ztrátami. Ve snaze dostat se pryč z bojů se vojáci začínají obracet k drastickým opatřením.

video: youtube

Během prvního z odposlechnutých hovorů je slyšet, jak se úřednice ptá bezpečnostních složek na kroky, které by měl voják podniknout, aby se vyhnul návratu na frontu. Podle mluvčího polské rozvědky (AW) Stanisława Żaryna "vojáci stále častěji využívají dovolenou nebo lékařské ošetření jako záminku k návratu do Ruska, kde hledají způsoby, jak se vyhnout návratu na frontu."

Ve druhém telefonátu vystupují dva ruští vojáci, kteří obviňují zpravodajské služby země z "překrucování reality", pokud jde o to, jak si myslí, že bude Ukrajina reagovat na invazi. Jeden z nich říká: "Měli nás přivítat květinami." Po tomto komentáři dvojice obviňuje své nadřízené z neschopnosti a příliš zbrklého rozhodování. "Hloupí lidé dělají hloupá rozhodnutí, protože si mysleli, že jim Ukrajinci budou líbat nohy," je slyšet, jak říkají.

video: youtube

Zprávy o tom, že se ruští vojáci snaží vyhnout službě za každou cenu, pocházejí kromě toho od zběha jménem Pavel Filatěv, o němž jsme již psali a který se války osobně účastnil. Třiatřicetiletý Filatěv byl příslušníkem 56. gardového výsadkového pluku 7. gardové horské výsadkové divize, elitní skupiny výsadkářů se základnou na Krymu.

Během své pětiměsíční služby na Ukrajině se podílel na invazi do Chersonu a obsazení námořního přístavu. Poté, co utrpěl oční infekci, která byla způsobena bahnem, jež mu do oka vniklo při výbuchu granátu, se vrátil do Ruska.

Navzdory riziku, že bude považován za zrádce, uprchl Filatěv z Ruska s pomocí sítě aktivistů pro lidská práva a je považován za prvního známého ruského vojáka, který uprchl v důsledku přímého odporu proti konfliktu. Napsal paměti s názvem ZOV, které byly zveřejněny na síti VKontakte, ruské obdobě Facebooku.

Popisuje v ní kromě dalšího, že řada vojáků je ochotna zkusit cokoli, aby se dostala pryč z chaosu a zkázy války. Podle Filatěva se vojáci záměrně stříleli do nohou v naději, že budou evakuováni z fronty a dostanou odškodné ve výši tří milionů rublů (50 000 USD). Objevily se také zvěsti o mrzačení mrtvol a zajatců (druhé tvrzení podporují ukrajinští vojáci) a také o tom, že mnoho ruských vojáků zemřelo na následky přátelské palby.

V rozhovoru s deníkem The Guardian Filatěv prozradil, že většina ruských vojáků není spokojena s tím, jak se věci vyvíjejí, což má daleko k propagandě, která se šíří po celé zemi: "Většina lidí v armádě je nespokojená s tím, co se tam děje. Jsou nespokojeni s vládou a svými veliteli, jsou nespokojeni s Putinem a jeho politikou, jsou nespokojeni s ministrem obrany, který v armádě nikdy nesloužil."

Ve svých pamětech také popisuje nelidské aktivity, kterých se Rusové účastnili od invaze na Ukrajinu 24. února 2022. Patří mezi ně i krádeže cenností z domů, protože mají obvykle větší hodnotu, než za jakou byli placeni za službu. "Jako divoši jsme tam všechno snědli: Oves, ovesnou kaši, marmeládu, med, kávu... Na všechno jsme kašlali, už jsme byli dotlačeni do krajnosti. Většina z nich strávila měsíc na polích bez špetky pohodlí, sprchy nebo normálního jídla. Do jak divokého stavu můžete lidi přivést, když vůbec nepřemýšlíte o tom, že se potřebují vyspat, najíst a umýt. Všechno kolem v nás vyvolávalo odporný pocit; jako ubožáci jsme se snažili jen přežít."

V rozhovoru pro The Guardian Filatěv vyjádřil svůj odpor k válce: "V této válce nevidím spravedlnost. Nevidím zde pravdu. Nebojím se bojovat ve válce. Ale potřebuji cítit spravedlnost, abych pochopil, že to, co dělám, je správné. Myslím, že to selhává nejen proto, že vláda všechno ukradla, ale i proto, že my, Rusové, necítíme, že to, co děláme, je správné."

Zatímco deníku The Guardian se nepodařilo ověřit, že Filatěv sloužil v ruské armádě, deníku The Washington Post se to podařilo poté, co voják poskytl svůj vojenský průkaz a další dokumenty týkající se léčby jeho oční infekce.

Zdroj: WarHistoryOnline; The Guardian; Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace