Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Chce se armáda spokojit s Leopardy 2A4?
Podle informací Práva Generální štáb AČR dal na vědomí Ministerstvu obrany, že na moderní tanky Leopard 2A8 nejsou peníze a že by bylo vhodné projekt zastavit. Stalo se v listopadu.
„Z důvodu nedostatku finančních zdrojů související s opakovaným snížením finančních prostředků v rámci kapitoly 307 ministerstva obrany žádám o odstoupení od realizace projektu Hlavní bojový tank,“ cituje Právo listopadový dopis Generálního štábu Ministerstvu obrany. Nabízí se okamžitě množství otázek. Jestliže dosud se zvěsti o nesouladu mezi ministryní obrany Janou Černochovou a generálem Řehkou pohybovaly spíše v povrchní až bulvární rovině a řešila se zástupná témata typu postřeleného vojáka v Keni a kdo měl kdy koho informovat, nyní jde o strategický projekt za desítky miliard korun. Jde o projekt, ke kterému se v červnu přihlásila vláda. A to na základě doporučení a výběru armády.
Komunikační podraz na ministryni obrany
Zarážející a vlastně naprosto nepřijatelná je forma, jakou se nejen veřejnost o tomto dopise dozvídá. Den po bilanční konferenci ministryně obrany, která se nesla v duchu sdělení, že MO pokračuje v zásadní modernizaci armády, se objevuje informace, že na strategický projekt nákupu moderních hlavních bojových tanků nejsou podle GŠ peníze. S odkazem na opakované snížení finančních prostředků v rámci rozpočtové kapitoly. Má z toho daňový poplatník pochopit, že Generální štáb právě tímto způsobem dál zpětnou vazbu ke schválenému rozpočtu? Tímto způsobem v listopadu informoval nadřízené ministerstvo, že nelze naplnit v loňském roce schválenou Koncepci výstavby AČR? A na MO jsou „překvapeni“, protože v Sekci vyzbrojování a akvizic nebo v Sekci ekonomické neumějí počítat, nebo nevycházejí se stejných podkladů jako Generální štáb, a vzájemně spolu o projektech za desítky miliard nemluví?
Sdělení Generálního štábu bylo překvapením také pro poslance Výboru pro obranu. Místopředseda Pavel Růžička (ANO) sdílel článek Práva na síti X s komentářem: „Výstavba těžké brigády na 2A8 se nám evidentně nedaří, @ObranaTweetuje. Z projektu, který nám oznámil ředitel SVA písemně na výbor, se nejspíš stane fraška, nejsou peníze. To, že vojáci chtěli jednání v listopadu zastavit, je novinka. Život je o prioritách a tohle je priorita.“ O tom, že je Generální štáb připraven se bez tanků obejít, se tedy i poslanci výboru dozvídají z médií.
Generální štáb neměl k dispozici návrh státního rozpočtu na rok 2025 dříve? Teprve když byl rozpočet ve Sněmovně ve třetím čtení, generálové... napsali dopis? „Původně plánovaný záměr strategického projektu není možné realizovat bez neakceptovatelných dopadů na další projekty.“ Říká Generální štáb pár týdnů poté, kdy rezort oznámil (7. listopadu) navýšení plateb za F-35, aby uspíšil na základě americké nabídky jejich dodání, spatřuje Generální štáb neakceptovatelné dopady akvizice tanků na jiné projekty. Když byla sestavována tabulka 4.25 kapitolního sešitu, v niž je pro rok 2027 uveden na „Hlavní bojový tank – nákup“ výdaj ve výši 4,38 miliardy a celkem pak 41,25 miliardy korun, Generální štáb nebyl konzultován a nevšiml si, že to nevychází dobře? Dopady na další projekty má nákup tanků, ale nikoli F-35 – v jejich případě jsme byli všichni ujišťováni, že žádné negativní dopady mít jejich nákup nebude a že na ně máme.
Armáda se spokojí s Leopardy 2A4?
V řádu nanejvýš týdnů po obdržení zmíněného dopisu GŠ byla také podepsána smlouva na čtrnáct starších Leopardů 2A4. O těch přitom armáda dosud hovořila jako o typu, který jí pomůže s přechodem na moderní techniku. Například letos 24. února: „Proč Leopard? Příprava na tanky nové generace. Ministerstvo obrany jedná o nákupu tanků Leopard 2A8. Plánujeme, že tento pokročilý hlavní bojový tank bude v blízké budoucnosti tvořit páteř tankových sil naší armády.“ Nebo třeba 10. září: „Ohledně modernizace nám chodí nejvíc dotazů na drony. A ano, jejich význam chápeme. Přesto ani dnes nevyhrávají války zázračné zbraně, ale armáda jako celek. Bez tradičních zbraní, jako jsou tanky, to nejde. A proto jsme si vybrali to nejlepší: Leopard 2A8. #VimeCoChceme“
![Ministerstvo obrany, Public domain Leopard 2A4 AČR](//www.securitymagazin.cz/images/textiky/leopard-2a4-05.jfif)
Uběhnou dva měsíce a armáda, která #VíCoChce, žádá překvapené Ministerstvo obrany, aby zastavilo jednání o nákupu toho nejlepšího, co si vojáci vybrali. Nelze se zbavit pocitu, že na Generálním štábu panuje kromě dalšího nervozita plynoucí z podstavu a nedostatečných náborů. Již jsme to vypočítávali: nově 42 Leopardů 2A4, v příštím roce za miliardu „technicky zhodnocených“ 30 T-72M4 CZ, a výhledově až 77 Leopardů 2A8. Kdo bude tuto techniku obsluhovat? Armáda stárne, zkušení vojáci odcházejí. Možná si někdo nově myslí, že vlastně prapor moderních tanků už „máme“.
Není to armáda, která vždy říkala, že potřebuje předvídatelnost financování kvůli strategickým projektům? V loňském roce byl schválen a všeobecně přivítán zákon o minimálně 2 % HDP. Obratem se pořizují s nadšeným armádním souhlasem nejdražší bojové letouny, načež začíná náčelník generálního štábu říkat, na co vše nemáme peníze. Na raketomety nejsou peníze, na minomety nejsou peníze, na taktické drony nejsou peníze; vojáci museli strpět zmrazené platy. A nově nejsou peníze ani na hlavní bojové tanky. A může za to „opakované snížení finančních prostředků v rámci kapitoly 307“, které ale v loňském roce skokově narostly a rostou nominálně i nadále.
Počítat tedy neumí vláda, ministerstvo, nebo armáda?
Vláda schválila přistoupení k dohodě o společnému nákupu Leopardů 2A8 letos v červnu. Tedy v době, kdy už dávno probíhala práce na státním rozpočtu pro rok 2025. V listopadu projekt Generální štáb náhle a pro rezort obrany překvapivě zpochybnil. V armádních prioritách se dnes zřejmě neumí vyznat ani ministerstvo. Na jedné straně slyšíme varování o tom, že výrobní kapacity nejsou nafukovací a že se v době zhoršené bezpečností situace musíme stavět s ostatními státy do fronty, na druhé straně máme zastavovat rozběhnutá a vládou schválená jednání o významných zakázkách, protože prý ohrožují nějaké jiné, nevíme jaké, projekty. Nevíme to my, nevědí to poslanci výboru pro obranu, překvapené je i ministerstvo.
![Ministerstvo obrany, Public domain Jana Černochová a Karel Řehka na Velitelském shromáždění 2024](//www.securitymagazin.cz/images/textiky/241126_vs_8972.jpg)
Ve sporech mezi ministryní obrany a náčelníkem generálního štábu se dost dobře nelze stavět na jednu nebo na druhou stranu, protože málokdo zná skutečnost a všechny souvislosti. Faktem nicméně zůstává, že tento vztah začíná být zhoubný. Premiér Fiala zůstává neviditelný a zřetelně nedosáhl ničeho, než že generálu Řehkovi již minimálně dvakrát rozmluvil rezignaci – jádro problému nevyřešil. Generála Řehku podporuje prezident Pavel. A to vše v situaci, kdy se Generální štáb a Ministerstvo obrany neshodnou na elementárních parametrech a možnostech obranného rozpočtu a na realizaci zásadního strategického projektu.