Autor fotografie: U.S. Department of Defense Current Photos / Flickr|Popisek: H-1 Venom
Zatímco Poláci si pořizují slavné Black Hawky, piloti AČR se pochopitelně těší na nové Venomy a Vipery, ale je trochu zvláštní se chlubit tím, že jsme jediní v Evropě, kdo má simulátor, když nikdo další Venomy nepoužívá
Poláci si dokázali vyjednat osvědčené, špičkové a stále modernizované víceúčelové vrtulníky Black Hawk, my jsme přijali trochu danajský dar v podobě zcela odstavených Venomů, které se musely kompletně zrekonstruovat na naše náklady. Smlouva byla uzavřena v roce 2019 na 8 kusů víceúčelových Venomů a čtyři bitevní Bell AH-1Z Viper. V srpnu 2022 oznámila Jana Černochová, že objednávka bude navýšena o 2 Venomy a 6 bitevníků, opět zdarma. Jen pro upozornění, společnost Bell již tyto stroje nevyrábí a modernizaci provádí jiná firma.
Jedinými uživateli Venomů jsme my a americká námořní pěchota. Bitevní Vipery budou ve výzbroji Nigérie, Pákistánu a Slovenska, jež dostane slevu za poskytnutí svých 13 MiG-29 napadené Ukrajině. Vzhledem k tomu, že se objevují spekulace o tom, že Ficova vláda vrtulníky odmítne, zvažuje se, že je koupíme my. V každém případě se alespoň daří modernizovat flotilu vrtulníků, protože hodnota AH-1Z a H-1 je z hlediska nasazení stále výrazně vyšší než doteď používané stroje sovětské provenience.
Přesto budí rozpaky výše uvedený odkaz AČR na FB s tím, že je zcela pochopitelné, že jsme jediní v Evropě, kdo simulátor má, vzhledem k tomu, že jsme také jedinými uživateli. Je nesporné, že simulátory ušetří obrovské množství letových hodin při současných kvalitách těchto zařízení. Je možné cvičit neobvyklé a nouzové situace v učebně s kapacitou třiceti osob. Simulační zařízení zajišťuje LOM Praha s. p., který garantuje provozní dobu 3 000 hodin ročně.