Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Admirál Gorškov
Admirál Golovko patří do nejnovější třídy fregat Admirál Gorškov ruského námořnictva. Jsou to první velká ruská plavidla se stealth prvky a Golovko úplně první bez ukrajinské pohonné jednotky.
Podle Naval Technology jsou fregaty třídy Admirál Gorškov prvními velkými plavidly dlouhého dosahu pro ruské námořnictvo po dlouhých patnácti letech. Kýl první lodi této třídy, tedy Admirála Gorškova byl položen v roce 2006 v Petrohradě. Admirál Golovko vstoupil do služby v prosinci 2023 jako třetí loď své třídy. Do jisté míry se jedná o zoufalu snahu Putina udržet hladinové loďstvo alespoň trochu ve stavu budícím zdání světové velmoci. Jediná letadlová loď Admirál Kuzněcov zřejmě skončí ve šrotu a raketové křižníky tříd Kirov brzy nakonec všechny čeká to samé. Z velkých hladinových lodí zbývá akorát třída Slava, ale Moskvu potopili Ukrajinci a zbývají jen dvě lodi. Z Kirovů zbyl akorát Petr Veliký, který ale čeká na vyřazení, u Admirála Nachimova je otázkou, zda se vůbec vrátí do služby, aby Petra Velikého nahradil.
Třída Admirál Gorškov vypadá velmi univerzálně
Plavidlo má standardní výtlak 4 550 tun, plný činí 5 400 tn. Takže Admirál Golovko patří ve své třídě spíše mezi větší plavidla s tím, že takový výtlak mají menší torpédoborce. Tomu odpovídá i délka lodi 130 metrů. Za pozornost především stojí, že loď má poprvé prvky stealth, plavidlo je založené na fregatách třídy Talwar vyvinuté Ruskem pro indické námořnictvo, a je zbraňově poměrně univerzální. Stealth prvky jsou patrné na první pohled, narozdíl od všech předchozích velkých hladinových lodí se Rusové snažili o maximální hladkost nástaveb na palubě. V zásadě je zjevné, jak vychází z amerických torpédoborců Zumwalt, které svým tvarem určily podobu válečných lodí.
Podle WPtech má Admiral Golovko šestnáct vertikálních odpalovacích zařízení 3S14 pro řízené střely typu Kalibr, Oniks a především protilodní hypersonický Zirkon s dosahem až tisíc kilometrů. 3S14 může také odpalovat protiponorkové střely Otvet. Anglická Wikipedie uvádí i nainstalovaný systém 3S14M, který má šachet 32. Podle The Aviationist má Golovko dále 32 komor pro rakety země vzduch. Velmi důležitá je obdoba amerického Phalanxu, tedy CIWS Palash, dva kanóny, které jsou určeny pro sestřel vzdušných prostředků na krátkou vzdálenost, především dronů a řízených střel.
Admirál Golovko má dva čtyřnásobné torpédomety pro univerzální torpéda Paket-NK, která jsou určena jednak proti ponorkám a také proti samotným torpédům. Výzbroj dále obsahuje jeden 130mm kanón, klasická daň ruskému velikášství, taková ráže už se běžně nepoužívá a dva kulomety MTPU ráže 14,5 milimetru. Na zádi je heliport pro Ka-27. Výzbroj lodí třídy Admirál Gorškov je zjevně naprosto univerzální a sleduje nejnovější trendy, kdy třeba britskému námořnictvu na řadě lodí chybí střely s plochou dráhou letu a Royal Navy se to snaží napravit.
Admirál Golovko s AESA radarem
Admirál Golovko má maximální rychlost 29,5 uzlu, dá se říct, že standard. Dosah činí téměř devět tisíc kilometrů a na moři bez doplňování zásob vydrží třicet dní. Senzorové vybavení je velmi rozsáhlé. Hlavní detekční radar je 5P-27 Furke-4 na zaměření vzdušných i hladinových cílů, mělo by se jednat o AESA radar s aktivním elektronicky skenovaným polem. Golovko má dále ještě speciální radar pro vyhledávání hladinových cílů, radar pro řízení palby, sonar, navigační radary a systém bojového řízení Sigma-22350. Na papíře vypadá plavidlo velmi dobře i se systémy na vytváření klamných cílů a systémy elektronického boje. Jenže je to Rusko, které na Ukrajině jasně ukazuje, že realita bývá často jiná.
V každém případě se Admirál Golovko podle Reuters včera objevil v kanálu La Manche v doprovodu tankeru Vjazma. Britové sami přiznávají, že ruské plavidlo odpovídá velikostně jejich fregatám Type 23 Duke, ale je mnohem silněji vyzbrojené. Loď byla neobvykle sledována námořními hlídkovými letouny RAF P-8 Poseidon. K nim se připojil i námořní vrtulník Merlin HM2 a v povzdálí fregata Iron Duke. Příčiny jsou jednoduché, Admirál Golovko je úplně nový a zpravodajské informace mají velkou hodnotu. A vzdáleně plavidlo vypadá opravdu nebezpečně. Otázka tedy zní, jaká je skutečnost.