Admiral Kuzněcov odmítá jít do šrotu - dostane moderní zbraně

Admiral Kuzněcov odmítá jít do šrotu - dostane moderní zbraně
Autor fotografie: CC BY 4.0|Popisek: Admiral Kuzněcov
10 / 12 / 2020, 13:00

Jediná letadlová loď ruského námořnictva, Admiral Kuzněcov, dostane protivzdušný systém blízké obrany Pancir-M. Loď stále prochází opravami a modernizací v loděnicích v Murmansku, rok po požáru, který na její palubě vypukl 12. prosince 2019. Termín opětovného zařazení do služby, rok 2022, prý však nehody, s nimiž se potýkala, neohrozí.

O umístění systémů Pancir-M na palubě Admirala Kuzněcova se hovoří od dubna 2018, od doby, kdy tento systém blízké obrany (close in weapon systems, CIWS) teprve procházel zkouškami. Oproti pozemní variantě Pancir-S a SM má tato námořní verze větší dosah zjištění cíle i dostřel kanónů a posílí ochranu letadlové lodi proti řízeným střelám, kterou dosud zajišťovaly starší systémy Kortik a AK-630.

Právě systémy 3K87 Kortik nový Pancir-M na palubě Admirala Kuzněcova nahradí. Kortik, podobně jako Pancir, kombinuje výzbroj rychlopalnými kanóny a řízenými střelami. Ve službě je od roku 1989. Protiletadlové řízené střely 9M311, které vystřeluje, jsou shodné s pozemním systémem 9K22 Tunguska. Doplňují je dva šestihlavňové 30mm rotační kanóny AO-18K. Dosah řízených střel činí až 10 km, do výšky 6 km, kanóny jsou účinné do 4 km a do letové hladiny cíle 3 km.

video: youtube

Kromě nich je loď vyzbrojena šesti AK-630, což je automatický systém využívající rovněž šestihlavňový 30mm rotační kanón. Proti hladinovým cílům je účinný do vzdálenosti 5 km, vzdušné cíle může napadat do vzdálenosti 4 km. První verze zbraně byla do výzbroje zavedena již v roce 1967.

Během modernizace by loď mohla dostat šest Pancirů-M náhradou za osm Kortiků, a dva moduly pro řízení palby. Dva Panciry by byly umístěné na přídi, čtyři na zádi lodi. A počítá se s nimi i ve výzbroji jaderných křižníků Admiral Nachimov a Pjotr Velikij, kde nahradí systémy Kaštan-M. Křižníky procházejí modernizací a do služby by se měly vrátit rovněž v roce 2022.

Pancir-M, který byl poprvé představen v roce 2017, má osm řízených střel 57E6 a Hermes-K a dva šestihlavňové 30mm rotační kanóny Gš-6-30K/AO-18KD. Systém je plně automatický a může napadat až čtyři cíle současně, a to včetně velmi nízko letících střel (až ke dvěma metrům). Oproti systému Kortik má Pancir-M až dvojnásobný dosah a může působit proti cílům do vzdálenosti 20 km a letové hladiny 15 km.

video: youtube

I v případě Admirala Kuzněcova se počítalo s jeho návratem do služby v roce 2022. Požár z roku 2019 by prý na termín neměl mít vliv. Až vypluje, pokud vypluje, nebude také tolik vidět – loď během modernizace dostane nové kotle. Ty vyřeší problém s výrazným sloupem dýmu, kvůli kterému byla letadlová loď, resp. těžký letadlový křižník s podobným výtlakem, jakým se mohly chlubit japonské bitevní lodě třídy Jamato, předmětem četných vtipů.

Zdroj: navalnews.com

Tagy článku