Aegis a historicky první použití antibalistických SM-3, Íránci neměli šanci

Aegis a historicky první použití antibalistických SM-3, Íránci neměli šanci
Autor fotografie: Raytheon / Public domain|Popisek: Test systému Standard Missile-3
17 / 04 / 2024, 12:00

Dle zpráv IDF v noci z 13. na 14. dubna vystřelil Írán a jeho spojenci směrem k Izraeli nejméně 120 balistických střel. Americká armáda k celé operaci uvedla, že její torpédoborci třídy Arleigh Burke za pomocí prvního použití SM-3 v boji zneškodnili hned několik z nich.

Podle informací webového portálu The War Zone při víkendové obranné operaci Izraele proti íránským balistickým raketám, dronům a střelám s plochou dráhou letu byl pravděpodobně poprvé při bojové akci použit americký protiraketový systém RIM-161 Standard Missile-3. Ten spadá pod Aegis Ballistic Missile Defense System (Protibalistický raketový systém Aegis), který je určen především pro ničení balistických raket v různé fázi jejich letu, ale také některých nízko letících satelitů.  

Podle informací IDF měl Írán a jeho spojenci, militantní islamistické skupiny v Jemenu, Iráku a Sýrii, v noci ze soboty na neděli 14. dubna směrem k Izraeli vystřelit nejméně 350 různých druhů vzdušných hrozeb s celkovou odhadovanou hmotností 60 tun munice. Mezi projektily bylo také nejméně 120 různých druhů izraelskou armádou nespecifikovaných balistických raket, z nichž některé doletěly až do vzdušného prostoru Izraele. Jeden z tubusů íránské balistické střely, jejíž hlavice mohla vážit až 500 kg, byl v neděli 14. dubna nalezen plovoucí přímo na hladině Mrtvého moře poblíž letoviska Ein Bokek na území Západního břehu Jordánu. Další tubusy íránských balistických raket byly ve stejnou dobu objeveny také v severním Iráku a poblíž Damašku v Sýrii. 

 

 

Právě Systém Standard Missile-3 umístěný na dvojici amerických torpédoborců třídy Arleigh Burke z konce 80. let minulého století měl v noci ze soboty na neděli sestřelit nejméně čtyři íránské balistické střely, které se pravděpodobně dostaly až nad vzdušný prostor Izraele. Tři z nich zlikvidoval protiraketový systém na plavidle USS Carney a jednu balistickou střelu loď USS Arleigh Burke. Oba torpédoborci jsou nasazeny v oblasti Středozemního a Rudého moře pravděpodobně od začátku dubna 2024 v rámci operace na podporu námořní stability a bezpečnosti amerických spojenců v regionu.

 

Standard Missile-3 účinný i proti ICBM  

Protibalistický systém Standard Missile-3 je oproti podobným PVO relativně velmi multifunkční a může ničit balistické střely nejen krátkého, ale i středního doletu nacházejících se také v terminální fázi. Od úspěšných testů v listopadu 2020 je zařízení schopné zachytit a zneškodnit také ICBM (mezikontinentální balistické rakety), které se nacházejí ve střední fázi ve vyšších vrstvách atmosféry. I přesto, že celý systém RIM-161 SM-3 byl začleněn do arzenálu amerického námořnictva již v roce 2014, zatím byl dosud podle dostupných informací pouze testován a jeho použití proti íránským dronům a střelám je tak historicky prvním nasazením zbraně v boji. 

Systém Standard Missile-3 používá několik typů raket podle typu hrozby. Střely typu Block IA a IB jsou používány pro ničení balistických střel v jejich druhé fázi letu a rakety Block IIA, které vznikly na základě společného vývoje USA a Japonska, jsou právě určeny pro eliminaci mezikontinentálních balistických hrozeb také s manévrovatelnými hlavicemi. Zatímco IA a IB s dosahem 900 - 1 200 km mají rychlost asi 10 800 km/h (přibližně 9 Mach), IIA s doletem až 2 500 km jsou schopné letět až 16 200 km/h (asi 13,5 Mach). Kromě torpédoborců třídy Arleigh Burke budou pozemní verze systémů SM-3 IIA v blízké době instalovány také v polské vesnici Redzikowo na severu země poblíž Baltského moře. 

 

 

Tagy článku