Aero Vodochody zkusí uspět v zakázce americké armády na dodávku 300 lehkých proudových letounů.

Aero Vodochody zkusí uspět v zakázce americké armády na dodávku 300 lehkých proudových letounů.
13 / 06 / 2018, 18:45

Aero Vodochody chtějí společně s izraelskou společnosti Israel Aerospace Industries (IAI) nabídnout stroje L-159 a L-39NG. Obě společnosti podepsaly v dubnu smlouvu o technické a obchodní spolupráci na letounu L-159.

Obě firmy mají také zájem se účastnit programu vzdušných sil USA s názvem OA-X. Cílem tohoto programu je pak rozšíření amerických vzdušných sil právě o lehké bitevníky. USA má zájem o 300 letounů.

psali jsme: Nové L-159 pro světové trhy

Podle Aera je společnost schopná přesunout výrobu, finální montáž, výcvik i logistiku do USA, čímž by se vytvořily stovky nových pracovních míst pro Američany. Aero je přesvědčeno o tom, že právě stroje L-159 a L-39NG disponují širokou škálou schopností, které nemůže Američanům nabídnout žádný jiný výrobce lehkých proudových letounů.

psali jsme: Spoločnosť Aero Vodochody ponúka upgrade L-159 Alca

Stroje se osvědčily v rámci vzdušných sil v Pobaltí, afrických zemích či východním Pacifiku. Pro USA představují zmíněná teritoria strategickou důležitost a americké armádě by tak usnadnily provoz těchto strojů v partnerství s dalšími zeměmi.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku