AGADOS na IDETu 2021 představil nová řešení polních kuchyní a 12tunový přívěs za vozidla TATRA

AGADOS na IDETu 2021 představil nová řešení polních kuchyní a 12tunový přívěs za vozidla TATRA
Autor fotografie: AGADOS|Popisek: Polní kuchyně FK 2013 na IDETu 2021
22 / 10 / 2021, 13:00

Do studia Security Magazínu na IDETu 2021 přijal naše pozvání také obchodní ředitel společnosti AGADOS, pan Ivo Uchytil. AGADOS je tradičním výrobcem přívěsů, na trhu přívěsů působí třicet let. Vyrobí asi 25 tisíc kusů přívěsů ročně. Ozbrojeným silám nejen v České republice nabízí pestrou škálu produktů od polních kuchyní přes specializované přívěsy po horkou novinku: 12tunový přívěs za vozidla TATRA.

video: youtube

  • Společnost AGADOS jako tradičního výrobce přívěsů možná není třeba odborné veřejnosti příliš představovat, přesto kdybych Vás poprosil o pár slov o Vaší společnosti, jejích tradicích?

Jsme ryze česká společnost z Velkého Meziřící. Na trhu přívěsů působíme už třicet let. Vyrobíme asi 25 tisíc kusů přívěsů ročně. V České republice máme zhruba 50% podíl trhu. Vyvážíme do všech zemí v Evropě i za její hranice.

  • V oblasti obrany prezentujete na IDETu v duchu známého rčení, připisovaného nejen Napoleonovi, že "vojáci pochodují po svém žaludku", především polní kuchyně. Před čtyřmi lety jste za ně dokonce dostali mimořádnou cenu Zlatý IDET, s čím jste přijeli letos?

Rozšířili jsme výrobu polních kuchyní o další dva typy. Na úspěšné polní kuchyně PK 4 a PK 6 navazujeme FK 2013 a ULT, tj. ultralehká kuchyně. Je to rozšíření i pro menší jednotky, které potřebují zásobovat proviantem. Tu nejmenší polní kuchyni, tj. ULT, je možné nastartovat ihned, odvézt do například krizové oblasti a ihned podávat stravu. Kuchyně KF 2013 je již pro větší jednotky. Je v maskovací zelené vojenské barvě, a mohou ji používat jednotky v poli kdykoli, protože má i vlastní napájení elektrickým proudem, má elektrocentrálu, takže je plně soběstačná.

  • Jakou máte zpětnou vazbu od armády ve vztahu ke svým polním kuchyním?

Vzhledem k tomu, že na letošním IDETu je představujeme jako novinku, tak první ohlasy jsou velice pozitivní. Máme z toho radost. Armáda zkoumá možnost využití jak původních polních kuchyní PK 4 a PK 6, tak i nových FK 2013 a ULT.

  • Kromě polních kuchyní jaké další produkty ozbrojeným silám nabízíte?

V naší nabídce máme dlouhodobě k polním kuchyním připravené úpravy vody. K úpravě vody je třeba cisterna, takže nabízíme také cisterny. Nabízíme podvozky pod elektrocentrály, chladící a mrazící přívěsy, osvětlovací věže.

video: youtube

A novinkou, kterou představujeme na letošním IDETu je 12tunový přívěs za vozidla TATRA vyloženě pro armádní použití.

  • Možná člověk, který není s armádou úplně sžitý, tak by ho překvapilo, že v armádě dnes chybějí přívěsy za nákladní automobily.

My si myslíme, že to je cesta, jak šetřit prostředky za pohonné hmoty, za vozidla. Náš přívěs je schopný odvézt poměrně hodně materiálu. A každé vozidlo TATRA má závěs pro tažení, takže je škoda toho nevyužít. Věříme tomu, že to bude mít úspěch.

  • Daří se vám s těmito produkty zaměřenými pro ozbrojené síly pronikat na zahraniční trhy, máte třeba zákazníky v řadách ozbrojených sil Aliance?

Máme zákazníky ve Skandinávii. Jsme velice úspěšní s obojživelným přívěsem, který se dostal  i do rakouské armády. Speciální přívěsy, které jsme zmiňoval, například pod elektrocentrály, jsou v zahraničí úspěšné. Zkusíme pochopitelně nabídnout i polní kuchyně.

  • A jaké projekty rozvíjíte pro nejbližší budoucnost?

V nejbližší budoucnosti budeme dělat kombinovaný chladírensko-mrazírenský přívěs, o který je v současné době zájem. A chtěli bychom plně rozvinout projektu přívěsu za Tatru, který je opravdu úplně horkou novinkou.

  • A jak se Vám líbí na letošním IDETu, letošním veletrhu možná trochu ovlivněném pandemickou situací? Ostatně jakým způsobem se společnost AGADOS vypořádává s omezeními?

U nás naštěstí neproběhla nějaká výraznější vlna a nemuseli jsme omezovat výrobu. Co nás omezilo, byla druhotná vlna, nedostatek materiálu na trhu, změnily se dodavatelské podmínky, prodloužily se dodací termíny atd. Ale zatím se s tím vypořádáváme a zakázky stále běží a jsou zajímavé.

Tagy článku