foto: Defence Imagery / Flickr/HMS Ambush třídy Astute
Bývalá královna moří Royal Navy je již dlouho ve stínu US Navy, ale přesto jejich třída ponorek Astute zaslouží pozornost. Agamemnon je šestou lodí a právě byl spuštěn na vodu.
Podle informací britské televize BBC byla jaderná ponorka Agamemnon spuštěna na vodu. Jedná se o šesté plavidlo třídy Astute, poslední Agincourt je ve výstavbě. Britové ponorky označují jako nejsilnější, jaké kdy byly ve službě Královského námořnictva a jsou životně důležitou součástí obranných schopností Spojeného království. Podle BBC společnost BAE Systems uvedla, že jaderná technologie plavidel znamená, že ponorky nikdy nepotřebují doplňovat palivo a díky výrobě vlastního kyslíku a pitné vody pro posádky jsou lodě schopny obeplout zeměkouli, aniž by se vynořily.
Třída Astute se může směle rovnat americkým a ruským protějškům
Jaderné ponorky schopné nést střely s jadernými hlavicemi patří do jaderné triády, kam se ještě počítají strategické bombardéry a balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Jedná se o zásadní prvek odstrašení a pochopitelně klub zemí vlastnících jaderné zbraně fakticky patří mezi vojenské velmoci. Zemí, které ovšem vlastní špičkové jaderné ponorky, moc není. I Čína měla donedávna velké konstrukční potíže se svými podmořskými plavidly, když řešila mimo jiné příliš velkou hlučnost jaderného pohonu. Třeba Izrael jako nepřiznaný vlastník nukleárních zbraní jaderné ponorky nemá, byť tam je to geograficky pochopitelné. Indie se dlouhodobě snaží vyvinout plně konkurenceschopná plavidla. Britská třída Astute bez diskuzí patří mezi světovou špičku, byť se u ní zatím o jaderných střelách nemluví.
Třída Astute, a tím pádem i Agamemnon, má ve službě nahradit ponorky třídy Trafalgar. V podstatě se jedná o evoluci britských podmořských plavidel. V květnu 2022 vyřadili Britové šestou loď třídy Trafalgar a ve službě zůstává už pouze HMS triumph, který bude vyřazen letos. Podle Naval Technology jsou ponorky třídy Astute dlouhé 97 metrů a mají výtlak 7 500 tun. To je poměrně standardní a nijak nevyčnívající velikost jaderných ponorek. Americké útočné ponorky Virginia mají podobný výtlak, ale jejich poslední verze Blok V je již na deseti tisíci tunách. Ruská třída Borej má ovšem pod vodou 24 000 tun. Pod vodou dosáhne Agamemnon rychlosti až třiceti uzlů, což je také víceméně standard.
Třída Astute je schopná operovat v hloubce 300 metrů, čímž se opět nijak nevymyká konkurenci. Britové se dlouhodobě zaměřují, stejně jako Američané, na systémy velení a řízení. Ponorky mají systém ACMS od BAE Systems. ACMS přijímá data ze sonarů a dalších senzorů a pomocí pokročilých algoritmů a zpracování dat zobrazuje tato data jako snímky v reálném čase na příkazových monitorech. Ponorka je tedy pochopitelně vybavena vysoce výkonnou výpočetní technikou. Sada protiopatření obsahuje klamné cíle a elektronická podpůrná opatření (ESM). Systém ESM je Thales Sensors Outfit UAP(4), který obsahuje dvě multifunkční anténní pole namontovaná na dvou optronických stožárech

Agamemnon nebude měnit palivo
Echolokátor DESO 25 je schopen přesného měření až do hloubky 25 metrů. Sonary jsou pasivní/aktivní a zároveň je instalována útočná sonarová sada od společnosti Thales. Pomalu samozřejmostí se stávají systémy identifikace přítel/nepřítel. Jedná se o transponder IFF. Zřejmě ve spolupráci s Američany je jaderný pohonný systém vyvinut tak, že po dobu životnosti ponorky nebude nutné vyměňovat palivo. To velmi ušetří čas strávený v loděnicích. Dva dieselové agregáty zajišťují na jedné straně nouzový pohon a na sgtraně druhé pomocné zatahování senzorů a vnějších částí ponorky. Podle NT je systém navržen tak, aby Astute obepluly svět 40krát bez doplnění paliva.
Agamemnon bude mít řízené střely s plochou dráhou letu Tomahawk Block IV, tedy taktické rakety. Střela bude odpalována z torpédometů ráže 533 mm. Těch je na plavidle celkem šest a ponorka by měla být schopna nést celkově 38 střel nebo torpéd Spearfish. Tomahawk má dolet až tisíc kilometrů a je naváděn inerciálním navigačním systémem TERCOM. Její hlavice proto mapuje terén. Torpédo Spearfish od BAE Systems je vedeno drátem s aktivní/pasivní naváděcí hlavou. Jeho dosah je 65 km při rychlosti 60 uzlů. Zbraň lze tedy nastavit na vystřel a zapomeň nebo aktivně navádět torpédo až do místa exploze.
Tagy