AGMV – lehké taktické vozidlo pro americké výsadkáře

AGMV – lehké taktické vozidlo pro americké výsadkáře
21 / 05 / 2019, 10:00

Skupina výsadkářů americké armády (Legion Company, 1. prapor, 503. pěší pluk, 173. výsadková brigáda) během cvičení v Chorvatsku nasadila nejnovější taktické vozidlo označované jako AGMV (Army Ground Mobility Vehicle; armádní vozidlo pozemní mobility), informoval defence-blog.com. Jde o cvičení Immediate Response 19, které probíhá od 10. května do 7. června na území Chorvatska, Slovinska a Maďarska a zahrnuje letecké útoky, zdravotnická cvičení a ustavení a integraci mnohonárodnostního praporu.

Vozidlo AGMV je ve verzi 1.1 (také ALSV, Advanced Light Strike Vehicle, pokročilé lehké útočné vozidlo) nejlehčím z taktických vozidel Flyer Family vyvinutých společností General Dynamics. Je určeno pro přepravu družstva devíti vojáků a schopné transportu vrtulníkem CH-47 Chinook, nebo v podvěsu pod UH-60 Black Hawk. Prázdné vozidlo má hmotnost dvě tuny, přičemž uveze 2300 kg užitečné zátěže při operačním dosahu 400 km. Modulární koncepce vozidla umožňuje snadné úpravy různými prvky jako jsou zbraně včetně dálkově ovládaných zbraňových stanic, přídavné pancéřování nebo vybavení pro nasazení v arktických oblastech.

Kromě otevřeného výsadkového vozidla jsou vyvíjena také vozidla MPF (Mobile Protected Firepower, vozidla pro chráněnou palebnou sílu) a LVR (Light Reconnaissance Vehicle, lehká průzkumná vozidla). Hlavním úkolem lehkého vozidla je přepravit vojáky z výsadkové zóny mimo dosah protivníkovy protiletadlové obrany nebo prostředků nepřímé palby. Přitom je kapacita pěti vozidel dostatečná pro přepravu velitelství čety, tří střeleckých družstev a družstva těžkých zbraní. AGMV se má stát „jeepem pro 21. století“, schopným přepravovat vojáky v oblasti nasazení rychleji, než dokáže nepřítel nasadit své těžké zbraně, přičemž má u speciálních jednotek nahradit dosud užívaná vozidla Humvee podobné koncepce (verze GMV-S pro armádní speciální síly, GMV-R pro 75. pluk Rangers, GMV-N pro Navy SEALs, atd.).

V Chorvatsku nasazená vozidla budou zkoušena postupně všemi třemi rotami 1. praporu, aby s novou technologií získalo zkušenosti co nejvíce vojáků. Podle armádních představitelů jsou tato vozidla pro síly globální reakce, jako je 82. výsadková divize nebo právě 173. výsadková brigáda z Vicenzy, nezbytným vybavením. Bez nich se výsadkáři dostávají ke svým cílům po vysazení po svých; lehká výsadková vozidla rozšiřují jejich operační oblast a významně jejich akci urychlují, přičemž schopnost přepravy v podvěsu pod UH-60 je důležitá, protože těžké transportní vrtulníky, schopné převážet i těžší pancéřovaná vozidla, nejsou vždy k dispozici.

Nový typ hledají i speciální a výsadkové síly AČR, jež potřebují nahradit dosluhující Land Rover Defender (Kajman) a UAZ-469.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.