Polské ministerstvo obrany podepsalo v pátek s italskou společností Leonardo kontrakt v hodnotě 380 milionů eur na dodávku čtyř víceúčelových námořních vrtulníků AgustaWestland AW101 určených pro protiponorkovou, pátrací a záchrannou službu. Armáda České republiky bude pořizovat náhradou za dosluhující Mi-35 víceúčelových vrtulníků dvanáct, a společnost Leonardo nabízí stroje AgustaWestland AW139. Náměstek ministra obrany Jakub Landovský již dvakrát prezentoval jako hotovou a dohodnutou věc americké řešení v podobě vrtulníků Bell UH-1 nebo Lockheed Martin UH-60. Podívejme se přesto na stroje AW139, které mohou požadavkům AČR vyhovět po technické, taktické i ekonomické stránce velmi dobře.
AgustaWestland AW139 je střední dvoumotorový víceúčelový vrtulník s pětilistým hlavním a čtyřlistým vyrovnávacím rotorem. Společnost AgustaWestland patřící italskému koncernu Leonardo je v civilních i vojenských variantách vyrábí v Itálii a Spojených státech, a prostřednictvím společnosti HeliVert také v Rusku. AW139 má americké kořeny. Byl vyvíjen od roku 1997 společně Augustou a společností Bell Helicopters pod původním označením AB-139 v rámci programu, jehož cílem bylo vyvinout náhradu za vrtulníky Huey vyráběné ve velkých počtech společností Bell Helicopters a licenčně Augustou. Bell ze společného projektu později ustoupil. První sériový stroj AW139 vzlétl 24. června 2002, a v roce 2011 byla představena vojenská verze vrtulníku označená jako AW139M.
Jako první pořídilo vrtulníky AW139 pro své letectvo Irsko, které dostalo první ze šesti objednaných kusů v srpnu 2006. Následvaly Spojené arabské emiráty a Katar. A prvním zákazníkem pro čistě vojenskou variantu AW139M bylo italské letectvo, kde tyto vrtulníky létají pod označením HH-139A především bojové pátrací a záchranné operace (Combat Search and Rescue, CSAR). AW139 pořídilo Thajsko nebo Japonská pobřežní stráž, Malajsie, Pakistán, Malta a řada dalších. V září roku 2018 oznámilo Letectvo Spojených států, že varianta označená jako MH-139 nahradí vrtulníky UH-1N, a první z 84 kusů mají být dodány v roce 2021.
AČR požaduje od nových víceúčelových vrtulníků mj. schopnost palebné podpory pozemních sil, schopnost doprovodu vojsk i doprovodu transportních vrtulníků, podpory operací speciálních sil, schopnost napadat pomalu a nízko letící vzdušné cíle. Za tím účelem mají být vrtulníky vyzbrojeny kanónem nebo kulometem ovládaným pilotem, kulometem ovládaným střelcem, protizemními řízenými střelami, neřízenými raketami a laserem naváděnými raketami.
AW139M nabízí ve své kategorii mimořádně prostornou a adaptabilní kabinu, a s užitečnou nosností 3050 kg lze výše popsané úkoly s různou kombinací výzboje plnit. Podle prohlášení společnosti Leonardo vrtulník AW139M operační požadavky stanovené českým ministerstvem obrany splňuje. AW139M bude schopen pojmout na své palubě minimálně 8 vybavených vojáků, bude mít dosah 550 km, maximální rychlost 260 km/h a dostup 4 000 m.