Aktivní ochrana StrikeShield společnosti Rheinmetall pro maďarské Lynxy

Aktivní ochrana StrikeShield společnosti Rheinmetall pro maďarské Lynxy
Autor fotografie: RHEINMETALL AG Corporate Sector Defence|Popisek: Lynx
18 / 05 / 2021, 17:00

209 nových bojových vozidel pěchoty Lynx, která si nedávno Maďarsko objednalo u Rheinmetallu, bude vybaveno systémem aktivní ochrany proti tvrdému zásahu StrikeShield, neboli APS, rovněž vyráběným německou technologickou skupinou.

Maďarsko se tak stalo nejnovějším odběratelem této inovativní technologie, kterou v rámci svého portfolia od roku 2006 produkuje Rheinmetall Protection Systems GmbH. Hodnota zakázky přesahuje 140 milionů eur. Za rozhodnutím Maďarska pořídit si systém StrikeShield je zájem této členské země NATO účastnit se náročných misí, kde moderní protitankové zbraňové systémy představují nebezpečnou hrozbu pro její ozbrojené síly.

StrikeShield je třetí a nejnovější generací uznávané technologie Active Defence System (ADS), která je specifickou variantu APS s tvrdým zásahem. Jedná se o distribuovaný systém, jehož senzory a protiopatření jsou integrovány do vozidla. Mezi další výhody StrikeShield patří nejnižší emise v elektromagnetickém spektru na trhu a také nejrychlejší reakční doba v situacích přepadení a více zásahů. Systém chrání vozidlo před hrozbami v podobě tvarovaných bojových hlavic, jako jsou rakety nebo střely, tím, že neutralizuje přilétající projektily ještě před tím, než zasáhnou samotnou platformu.

Systém StrikeShield APS je mechanicky integrovaný do hybridních pancéřových destiček na vozidle Lynx. Namísto běžných pasivních přídavných pancéřových modulů bude platforma vybavena pasivními pancéřovými deskami a komponentami APS mezi vnější vrstvou a vnitřními deskami namontovanými na trupu vozidla.

„V hybridních konstrukcích vidíme obrovské výhody," prohlašuje Dr. Manfred Salk, generální ředitel společnosti Rheinmetall Protection Systems GmbH. „Účinky, před kterými chrání pasivní pancíř, jsou standardizované a dobře známé. Hybridní konstrukce jsou jiné. Umožňují se mnohem lépe vypořádat s novými účinky a hrozbami, jako je například zbytková energie z vyřazené rakety, která zasáhne vozidlo a rychle hoří. Kombinace našich pasivních a aktivních technologií v hybridních systémech proto nabízí zákazníkům jedinečné výhody, pokud jde o schopnost ochrany, ale také o hmotnostní či nákladovou efektivitu."

Rheinmetall Protection Systems GmbH je centrum špičkových inovací společnosti Rheinmetall v oblasti technologií pro přežití, které vzniklo v roce 2019. Jádrem produktové strategie je hybridizace pancéřů, jež poskytují lehčí a na senzorech založená řešení schopnosti přežití pro obrněné platformy.

Zdroj: Rheinmetall

Tagy článku