Aktivní systém obrany Rheinmetall StrikeShield projde důkladným testem armády Spojených států

Aktivní systém obrany Rheinmetall StrikeShield projde důkladným testem armády Spojených států
Autor fotografie: Rheinmetall (CC BY-SA 4.0)
08 / 12 / 2019, 14:00

Americká armáda zadala zakázku v hodnotě 11 milionů dolarů (zhruba 250 milionů korun) na důkladné otestování systému aktivní ochrany StrikeShield týmu společností Rheinmetall Protection Systems a Unified Business Technologies (UBT). Testování by mělo začít v říjnu 2020 v testovacím centru Redstone v Huntsville ve státě Alabama.

V rámci nedávno utvořeného armádního programu Vehicle Protective Systems (VPS) proběhne vyhodnocení systému StrikeShield jako součást iniciativy, která má za cíl popsat výkon aktivního systému ochrany (APS) s ohledem na širokou škálu hrozeb namířených proti pancéřování vozidla. Tato významná zakázka současně představuje vůbec první financované testování, které bude armáda se systémy APS realizovat. Otevírá se jím cesta k využití systému nejenom u vozidel v současném vozovém parku armády, ale také u vozidel, která budou nasazena až v budoucnosti.

StrikeShield APS je distribuovaný systém fungující v reálném čase, který byl vyvinut k ochraně nosné plošiny před protitankovými střelami a raketami. Je tedy funkční v bezprostřední blízkosti chráněného vozidla. Ve StrikeShield se rovněž řeší technické požadavky na eliminování průbojných střel působících svou kinetickou energií, které představují jedinečnou kombinaci hrozeb.

Při rozsáhlém testování armáda během několika měsíců systém StrikeShield vyzkouší při reálné palbě. Cílem je shromáždit výkonové ukazatele, díky nimž bude možné vybrat technologie APS, které se nejlépe hodí pro konkrétní platformy. Armáda očekává, že výsledky testů APS budou užitečné jak pro flotilu stávajících vozidel, tak pro nové programy, jako jsou obrněná víceúčelová vozidla (AMPV), mobilní lehká obrněná vozidla (MPF) a bojová vozidla s volitelnou posádkou (OMFV).

Rheinmetall a UBT spolupracují v programech aktivní ochrany v USA od roku 2015. Společnosti věří, že tento nový program armádního testování vytvoří další příležitosti pro nasazení u vozidel armády Spojených států a obě firmy jsou velmi potěšeny tím, že si armáda pro tento důležitý program vybrala právě StrikeShield.

„Těší nás, že můžeme vstoupit do nové fáze partnerství s americkou armádou, která umožní provádět rozsáhlé testy systému StrikeShield APS," řekl Stefan Haase, vedoucí produktové jednotky Rheinmetall Active Protection. „Jsme přesvědčeni, že systém při testování velmi dobře obstojí a že se objeví možnosti pro nasazení technologie na armádních vozidlových systémech."

„Systém StrikeShield je vyspělý APS systém na špičkové úrovni, který poskytne americké armádě vynikající schopnosti," uvedla generální ředitelka UBT Michelle D'Souza. „UBT a Rheinmetall jsou hrdí na to, že se budou jako partner armády USA podílet na řešení požadavků nejvyšší priority v oblasti technologii aktivního systému obrany."

Modul hybridní ochrany
Rheinmetall také vyvinul modulární hybridní konfiguraci svého StrikeShield APS, která kombinuje technologie aktivní a pasivní ochrany do jediného integrovaného designu. Tato nová konfigurace byla k vidění na AUSA 2019. Hybridní přístup vychází z jedinečných zkušeností společnosti Rheinmetall jako poskytovatele jak systému aktivní ochrany, tak ochrany pancéřování a prokazatelných výsledků společnosti coby vedoucího dodavatele vojenských vozidel a současně systémového integrátora. Hybridní a modulární design systému je vhodný pro integraci na pásových i kolových vozidlech.

Hybridní ochranný modul je uzpůsoben pro integrovaný přístup: komponenty pasivní ochrany zároveň slouží jako rozhraní a štít pro komponenty aktivního ochranného systému. Komponenty StrikeShield APS přitom rovněž obsahují balistické funkce a vlastnosti. Vnější ochranná vrstva chrání tyto komponenty před úlomky munice, palbou z ručních střelných zbraní a jinými zdroji mechanického namáhání. Protiopatření systému StrikeShield jsou uložena ve vnější ochranné desce a slouží jako součást první vrstvy pasivní ochrany. Senzory systému jsou umístěny v prostoru mezi nimi.

Tým společností Rheinmetall a UBT ve spolupráci s týmem americké armády VPS prověří v rámci subvencovaných zkoušek také potenciál budoucího nasazení hybridních modulů u vozidel americké armády.

O společnosti UBT
Unified Business Technologies, Inc. (UBT) se sídlem v Troy v Michiganu je oceňovaná společnost specializující se na informační technologie, softwarové a hardwarové inženýrství, produktové inženýrství a vývoj výroby a výrobu komponent pro federální a komerční zákazníky.

O společnosti Rheinmetall
Společnost Rheinmetall AG se sídlem v Düsseldorfu je moderní high-tech veřejně obchodovanou společností, která se zaměřuje na moderní imperativy mobility a bezpečnosti. Skupinu, která byla založena v roce 1889, tvoří dvě provozní divize: Rheinmetall Defence a Rheinmetall Automotive. Jeden z předních světových dodavatelů vojenských systémů a zařízení, Rheinmetall Defence, sestává ze tří divizí: Vozidlové systémy, Elektronická řešení a Zbraně a střelivo. Globální skupina s 23 000 zaměstnanci v loňském roce vygenerovala tržby ve výši 6,9 miliardy USD.

 

Tagy článku