foto: OGL v1.0, koláž redakce/FGM-148 Javelin odpálený britským vojákem při cvičení
V souvislosti s probíhající ruskou agresí proti Ukrajině a obdivuhodnou odpovědí ukrajinských ozbrojených sil i ozbrojených občanů na ni jsme se zeptali Jaroslava Macoška, velitele družstva mechanizované pěchoty aktivních záloh AČR u 4. brigády rychlého nasazení, střelce a instruktora obranné střelby a také youtubera z Tacticoolny, jak náročným, resp. nenáročným výcvikem musí člověk projít, aby mohl efektivně použít protitankové střely Javelin nebo NLAW, jak hodnotí průběh konfliktu a jak odhaduje jeho další vývoj.
- Jak náročné na obsluhu jsou pokročilé západní protitankové a protiletadlové zbraně jako Javeliny, NLAW nebo Stinger? Může je bez složitého a náročného výcviku efektivně používat i rezervista, nebo dokonce domobrana?
Vzhledem k inteligenci tohoto zbraňového systému, není dle mých informací, školení obsluh nějak složité. Samozřejmě výhodu mají jedinci zvyklí hrát třeba počítačové hry. Díky automatickému zaměření, je střelba daleko efektivnější a střelec především na delší vzdálenosti nemusí pracovat s předsazováním, tak jako například u RPG 7. Navíc pěchota může systém využívat i jako špičkové pozorovací zařízení ve dne i v noci, což radikálně zvyšuje její bojovou hodnotu.
Psali jsme
Pozvání do pilotního dílu našeho podcastu přijal Jaroslav Macošek, youtuber z Tacticoolny, ale také velitel družstva mechanizované pěchoty aktivních...
- Napříč Evropou se sbírají dobrovolníci, často veteráni dřívějších konfliktů, a odcházejí bojovat na straně Ukrajiny. Máš obecně povědomí o českých veteránech, nebo třeba vojácích AZ, kteří o takové nasazení projevili zájem a chystají se oslovit prezidenta se žádostí o výjimku podle zákona?
Žádného dobrovolníka osobně neznám, ale celé mé okolí shání materiál, kterým může pomoci bojujícím Ukrajincům. Také kolem sebe vnímám zvýšený zájem o možnost zapojit se do možné obrany naší vlasti v případě rozhoření většího konfliktu. Stejně tak mám informace o tom že se opět zvyšuje poptávka po zbrojních průkazech.
- Mluví se o různé těžké a letecké technice, kterou by západní státy, zejména bývalé státy Varšavské smlouvy mohly Ukrajině poskytnout. Je to reálné?
Čím složitější zbraňové systémy, tím vyšší jsou požadavky na jejich obsluhy a přezbrojení na nový systém trvá delší dobu. Z toho vyplývá, že by Evropa měla na Ukrajinu v současné době posílat především techniku, se kterou má ukrajinská strana zkušenost a pro kterou bude mít potřebný personál. Ale reálné to za mě je a dle médií již toto probíhá třeba u stíhaček MiG 29. (Ukrajina podle nejnovějších informací letouny nakonec nedostane - pozn. red.)
Psali jsme
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba požádal státy EU o poskytnutí bojových letounů, aby Ruskem napadený stát posílil i ve vzduchu....
- Motivace Ukrajinců je zřejmá a jejich morálka alespoň zatím na vysoké úrovni, naopak v prvním týdnu se ruská armáda potýká s klesající morálkou a do boje vysílá vojáky základní služby. Mohou si Ukrajinci tuhle převahu udržet i v případě, že budou postupně čelit narůstající početní převaze?
Já bych byl nerad pesimistou, ale zdá se mi že ruská strana z počátku konfliktu málo tlačila na pilu, a to možná i s přihlédnutím na snahu snížit ztráty na civilním obyvatelstvu. Doteď, jak říkají někteří komentátoři, nabubřele ohlašuje své další kroky. Osobně doufám že se konflikt nedostane do fáze, kdy útokům ruských pozemních sil na města bude předcházet bombardování a opravdu masivní dělostřelecká příprava.
Psali jsme
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést do vysokého stupně bojové pohotovosti jaderné síly.
- Jak podle vývoje situace odhaduješ další průběh konfliktu?
To je složité předvídat. Spíše bych rád apeloval na všechny, kteří teď posílají dary našim neziskovkám. Je fantastické, kolik peněz jsme mezi občany vybrali ale za mě, místo peněz na uprchlíky, pošleme raději peníze ukrajinské vládě na nákup materiálu potřebného k vedení války (například na účet zřízený ukrajinskou ambasádou pro přijmání plateb v CZK 304452700/0300). Jen tak můžeme předejít syrskému scénáři. V rámci vojenského výcviku mi vždy vštěpovali do hlavy zásadu, že nejdříve musíš umlčet nepřítele a až pak se můžeš věnovat zraněným. A toho bychom se měli držet i v plánování pomoci na východ.
Tagy