Akvizice samohybných děl CAESAR a protiletadlových systémů SPYDER je na dobré cestě - jednání finišují

Akvizice samohybných děl CAESAR a protiletadlových systémů SPYDER je na dobré cestě - jednání finišují
Autor: TATRA|Popisek: Systém SPYDER na podvozku TATRA
26 / 08 / 2021, 16:00

Obě poslední velké akvizice, které přinesou armádou netrpělivě vyhlíženou obměnu výzbroje pro 13. dělostřelecký a 25. protiletadlový pluk, mohou být podle Ministerstva obrany podepsány do termínu sněmovních voleb, tedy do začátku října. Jednání probíhají konstruktivně a MO neočekává komplikace, které by měly finalizaci obou zakázek ohrozit, a to s předpokládaným zapojením českého obranného průmyslu.

Zeptali jsme se Ministerstva obrany, zda stále existuje naděje, že bude nákup samohybných děl CAESAR ráže 155 mm NATO od francouzské státní společnosti NEXTER a protiletadlových kompletů SPYDER od izraelské společnosti RAFAEL (pořizovaných mezivládní dohodou) podepsán do termínu řádných sněmovních voleb, a především zda se daří vyjednat a naplnit požadovaný podíl českého obranného průmyslu na obou zakázkách, tedy 40 % v případě děl, a 30 % v případě protiletadlového systému.

"Pokud jde o možný termín ukončení jednání do říjnových voleb, pak určitě ano. Pro obě akvizice platí, že jednání probíhají konstruktivně a vyjednávací týmy MO vynakládají veškeré úsilí k tomu, aby byla jednání ukončena v nejkratším možném termínu. Podpisy smluv se mohou uskutečnit poté, co jednání skončí a zároveň budou splněny všechny navazující kroky, které s akvizicemi v rámci legislativy a rezortních předpisů souvisejí," odpověděl Security Magazínu Petr Sýkora z Tiskového oddělení MO.

V obou případech byly na jaře dodavately představeny nabídky, které významně pořizovací cenou překročily ministerstvem očekávanou hodnotu. V rámci jednání tak bylo třeba vyjasnit důvody vyšších cenových nabídek, o kterých již dříve MO uvedlo, že jsou částečně dány naceněním původně ze strany armády nepožadovaných schopností obou systémů.

Důležitá jednání probíhají o účasti českých firem na dodávkách. Kromě podvozku a pancéřovaných kabin od společností TATRA a TATRA DEFENSE VEHICLE, které byly z přirozených důvodů výchozím požadavkem, jde především o dodávky munice pro české dělostřelce, resp. certifikaci munice vyráběné v České republice, a vyhnutí se riziku tzv. vendor lock-in, tedy závislosti na jediném dodavateli.

"Pokud jde o oblast průmyslové podpory a spolupráce, v obou případech ji nyní nevnímáme jako oblast, jež by mohla závěrečná jednání výrazněji komplikovat či ohrozit. Bližší informace k oběma projektům budeme moci uvést až po skončení jednání a realizaci všech souvisejících kroků," stojí dále v odpovědi MO.

Obě akvizice se těší dlouhodobě podpoře poslanců Výboru pro obranu, kteří opakovaně vyjádřili důvěru v armádou zvolená řešení a pochopení pro urgentní potřebu AČR modernizovat výzbroj 13. dělostřeleckého pluku, který na CAESARy přejde ze stávajících 152mm samohybných kanónových houfnic vz. 77 DANA, a 25. protiletadlového raketového pluku, resp. jeho 251. oddílu, který moderním izraelským systémem SPYDER nahradí zastaralé komplety 2K12 KUB sovětské provenience.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace