Alkohol, drogy, psychóza? Nad jednáním ruských vojáků na bojišti místy zůstává rozum stát

Alkohol, drogy, psychóza? Nad jednáním ruských vojáků na bojišti místy zůstává rozum stát
Autor fotografie: x1klima / Flickr|Popisek: Ilustrační foto
20 / 03 / 2024, 11:30

Nový prvek na bojišti. UAV. Není slyšet, téměř vidět a na poslední chvíli zjistíte, že na vás padá útočný granát. Dokonalá cesta k posttraumatické stresové poruše.

FPV UAV s jejich rameny, jež aktivují a shazují výbušninu. Jsou malé, na bojišti těžko slyšitelné a velmi levné. Obrana proti nim naprosto minimální, technika používaná na ukrajinském bojišti z větší části FPV nedokáže lokalizovat natož sestřelit. Vojáci proti nim nemají obranu a často je spatří na poslední chvíli a brání se střelnou z ručních zbraní, protože vědí, že jim neutečou. Stres, strach, který nikdy nepřestává. 

UAV většinou používají útočné granáty. Oblast jejich smrtícího účinku je výrazně menší než u obranného granátu. U toho se předpokládá, že voják, který ho použije, se má po vrhu kam okamžitě ukrýt a munice má výrazně širší dosah než ta útočná. Útočný granát má menší rozsah smrtícího účinku, protože je zde předpoklad, že se v místě výbuchu budou pohybovat spolubojovníci. Navíc je zde ještě jeden faktor. Při útočné činnosti je mnohem lepší zraněný nepřítel než mrtvý. Raněný k evakuaci často zabere až čtyři muže. 

BMP-2

Takže se velmi často stává, že munice shozená UAV vojáka pouze zmrzačí a nezabije. Nápor na psychiku vojáků na ukrajinském bojišti musí být doslova enormní. Jestliže se ve Vietnamu poprvé diagnostikovala posttraumatická stresová porucha, tak následky konfliktu na Ukrajině mohou být podobné. Prvoválečný voják se nějakým způsobem musel smířit s tím, že zemře. Američané ve Vietnamu trávili mimo nasazení spoustu času a když už, čelili guerillovému boji. Obrovský nápor na psychiku. Situace s drony je na Ukrajině podobná. 

Alkohol, drogy u Rusů kvůli UAV

 

Měsíc stará událost o likvidaci BMP, který byl obsypaný ruskými vojáky. Po útoku dronu nikdo nepřežil. Na videích z bojiště jsou pravidelně vidět scény, kdy ve skupině ruských vojáků někdo dostane zásah, není mrtvý, jeho spolubojovníci přesto pokračují dál a nevšímají si ho. A to dokonce i bez snahy dostat se z dosahu UAV. Naprosté mentální vyčerpání? Návykové látky? Alkohol? 

Výše vložené video ze sítě X je dalším doslova bizarním příkladem zcela iracionálního jednání ruských vojáků. Je třeba si uvědomit, že muž na videu je sledován dronem, který celou událost natáčí. Voják se pohybuje v bojové zóně a z jeho pohybu je mírně patrné vědomí hrozícího nebezpečí. O UAV nemá tušení, ale u vstupu do trosek nepochybně ví, že by se tam mohl nacházet nepřítel. Voják je zjevně sám. 

Nesnaží se o přístup z boku, nepoužívá žádnou taktiku. Netuší, co ho ve tmě čeká, přesto se prakticky nekryje a zákonitě přichází výstřel. Zdá se, že definitivní. Netřeba mluvit o tom, že vycvičený voják by se především snažil zjistit, zda mu nehrozí nebezpečí a postupoval by maximálně opatrně. Celkem samozřejmou záležitostí by bylo vhození útočného nebo jiného typu granátu do otvoru. Tady? Nic. Prostě ovce na porážku. A celkem těžko pochopitelné chování, které naznačuje, že s ruskými jednotkami není v pohodě takřka vůbec nic. 


 

Tagy článku