Alligator sestřelen – vrtulník KA-52 ruských okupantů šel k zemi

Alligator sestřelen – vrtulník KA-52 ruských okupantů šel k zemi
Autor: Engineering Russia, CC BY-SA 3.0|Popisek: Ka-52
23 / 09 / 2022, 10:00

Ukrajinská národní garda sestřelila v Záporožské oblasti ruský vrtulník Ka-52 Alligator, který tam plnil „bojovou misi“. Záznam zkázy vrtulníku byl zveřejněn na webu ukrajinské armády.

Ka-52 Alligator je těžký bitevní vrtulník, jehož projekt vznikl v Sovětském svazu v roce 1987. Tyto vrtulníky se od počátku podílely na ruské invazi na Ukrajinu. Ka-52 má maximání vzletovou hmotnost 11 900 kilogramů, dostup necelých 5,5 kilometru a dolet 459 kilometrů. Vrtulník je schopen vyvinout maximální rychlost 350 km/h.

Alligator (v kódu NATO: "Hokum-B") je ruský dvoumístný bitevní vrtulník, schopný operací za každého počasí, odvozený z jednomístného typu Kamov Ka-50. Prototyp byl zalétán v roce 1997 a v roce 2010 převzala ruská armáda první čtyři operační kusy.

Video ukazující zničení dalšího Alligatoru zveřejnila Ukrajinská národní garda. Jak bylo oznámeno, vrtulník byl sestřelen pomocí přenosného kompletu Igla. 9K38 Igla je ruský/sovětský z ramene odpalovaný přenosný protiletadlový raketový komplet. V kódu NATO nese označení SA-18 Grouse.

Podle posledních údajů ukrajinského generálního štábu ztratili ruští okupanti od začátku války přes 56 000 vojáků, přes 250 letadel a 220 vrtulníků.

Zdroj: Twitter, Ukrajinská národní garda

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace