Američané otestovali balistickou raketu donedávna zakázané kategorie
Americké letectvo provedlo 12. prosince test ze země odpalované balistické rakety středního doletu. Došlo k domu jen pět měsíců po vypovězení smlouvy INF. Krátká doba přípravy k vypuštění je zřejmě způsobena využitím stávající technologie raketového motoru.
K samotnému odpálení rakety došlo ze základny Vandenberg Air Force Base. Na starost jej mělo americké letectvo, konkrétně jeho 30. Vesmírné křídlo (30th Space Wing). Jednalo se už o druhý test raketového systému takového typu, který ještě donedávna zakazovala smlouva INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). K tomu prvnímu došlo už 18. srpna, kdy Spojené státy demonstrativně vypustily střelu Tomahawk ze země (//www.securitymagazin.cz/defence/spojene-staty-demonstrativne-vypustily-strelu-tomahawk-ze-zeme-1404063975.html).
Obnovování (neztracených) schopností
Je tedy zřejmé, že Pentagon má zájem obnovit schopnosti (z operačního hlediska) ztracené v druhé polovině 80. let minulého století vyřazením systému BGM-109G Gryphon využívajícího „pozemní verzi“ střely Tomahawk a u nás v té době nechvalně známých raket středního doletu Pershing II. Nebezpečnost blíže umístěných raket krátkého a středního doletu spočívá především v jejich schopnosti zasáhnout své cíle v řádu jednotek minut ve srovnání s mezikontinentálními raketami, kterým by to obecně vzato trvalo o řád déle.
Ačkoliv není potvrzena definitivní podoba nové rakety středního doletu ani její výroba, americký ministr obrany Mark Esper se už snahou o rozmístění takové zbraně vyjádřil. Podle něj budou Spojené státy, jakmile jí vyvinou, a budou-li to velitelé vyžadovat konzultovat rozmístění v Evropě i Asii. Právě tam ostatně mohou podobně jako taktické rakety (//www.securitymagazin.cz/defence/americane-otestovali-z-raketometu-himars-taktickou-raketu-prsm-1404064580.html) narušit, respektive obejít čínskou snahu o vytváření prostorů A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial).
Psali jsme
Od konce listopadu neprovedla Severní Korea žádnou letovou zkoušku balistické rakety – až do 4. května, kdy došlo ke zřejmě prvnímu odpálení nové…
Spojené státy na druhou stranu schopnost vývoje a výroby raket středního doletu nikdy zcela neztratily. Od poloviny 90. let do roku 2009 měly raketu Hera vzniklou z 2. a 3. stupně mezikontinentální rakety Minuteman II. Ta byla sice určená pro testování protiraketových systémů THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) a Patriot PAC-3. Kvůli doletu přes 1 000 km jí Rusko považovalo v podstatě za porušení jednoho z článků smlouvy INF zakazujícím střely s doletem mezi 500 až 5 500 km. Vyrobit podobnou raketu defakto středního doletu by se přitom dalo také z novější rakety Minuteman III. Ostatně o něčem takovém vyšla spekulace i v případě nedávného raketového testu.
Použita existující raketa. Ale která?
Vzhledem ke krátké době uběhlé od vypovězení smlouvy je totiž zřejmé alespoň částečné využití stávající rakety opomeneme-li možnost zahájení vývojových prací ještě předtím. Oficiálních informací je pomálu: americké letectvo v tiskové zprávě jen potvrdilo test konvenčně uspořádané balistické rakety ze země a potvrdilo dolet přesahující 500 km. Okruh možných použitých raket nám však zužuje hlavní kontraktor Northrop Grumman Innovation Systems dříve známý jako Orbit ATK.
Prvním podezřelým se tak stal raketový motor Castor 4, který sice nemá být ve výrobě (podle veřejných informací), ale sám výrobce jej nadále uváděl ještě nedávno ve svém katalogu. Dalším podezřelým je o něco větší motor Orion 50, jehož v různých variantách využívá obvykle jako 1. stupeň řada kosmických nosičů. Ke konkrétnější identifikaci bychom nicméně potřebovali více kvalitních snímků. Nehledě na skutečnost, že takový výrobce jako je Northrop Grumman pochopitelně dokáže relativně rychle vyrobit na základě stávajících technologií motor na míru.
Autor: Michal Polák
Tagy