Američané přesouvají systémy THAAD do Izraele proti íránským balistickým raketám

Američané přesouvají systémy THAAD do Izraele proti íránským balistickým raketám
Autor fotografie: Ministerstvo obrany USA / Public domain|Popisek: THAAD
23 / 10 / 2023, 07:15

Riziko rozšíření konfliktu bere Washington zjevně zcela vážně. Tel Aviv dostane proti Hizballáhu i další Patrioty, dění neustále eskaluje.

Stupňující se palba na libanonsko-izraelské hranici, zásah torpédoborce USS Carney proti raketám vystřeleným z Jemenu proíránskými Hútíi, rostoucí napětí v oblasti Golanských výšin na hranicích se Sýrií. To vše naznačuje, že konflikt mezi militantním hnutím Hamás a Izraelem se může rozšířit jako požár ve vyprahlé stepi. Velmi aktivní Teherán disponuje velkým množstvím balistických raket různých typů a systémy THAAD jsou to nejlepší, co proti nim Washington má. 

V zásadě se jedná o nouzovou operaci. Ani Američané nedisponují dostatečně velkým množstvím protiraketových systémů a přisouvané Patrioty a THAADy budou někde chybět. Z jedné strany se jedná o velmi zlověstné znamení, ze strany druhé jde o velmi zásadní preventivní a odstrašující opatření, které dává všem nepřátelům Izraele najevo, že USA stojí po boku svého spojence. To koneckonců potvrzuje i prohlášení amerického ministra obrany Lloyda Austina: 

Patriot

Nejprve jsem přesměroval údernou skupinu letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower do oblasti odpovědnosti Centrálního velitelství v Evropě. Tato úderná skupina doplňuje údernou skupinu letadlové lodi USS Gerald R. Ford, která v současné době operuje ve východní části Středozemního moře. Dále zvýší postavení našich sil a posílí naše schopnosti a schopnost reagovat na řadu nepředvídaných událostí.Tyto kroky posílí regionální odstrašující úsilí, zvýší ochranu amerických sil v regionu a pomohou při obraně Izraele.

Dá se říci, že oba protiraketové systémy tvoří vícevrstvý komplex. THAAD se primárně používá proti balistickým raketám ve chvíli, kdy přecházejí ze střední části letu a začínají klesat dolů. Jeho velkým specifikem je, že dokáže ničit cíle letící v kosmickém prostoru. Ty ovšem nelikviduje explozí, ale kinetickou energií letící hlavice střely. V americké armádě slouží od roku 2009. Dá se předpokládat, že v budoucnosti bude systémem obrany proti hypersonickým střelám ve chvíli, kdy bude patřičná obrana vyvinuta. 

 

THAAD by vyvinut právě jako doplnění Patriotů. V První válce v zálivu se zjistilo, že starší systém chrání před iráckými Scudy nedostatečně a armáda zadala požadavek na výkonnější systém, který bude schopen zasahovat nepřátelské rakety dříve než Patriot. THAAD je schopen rozeznat klamné cíle, ale zřejmě je i jeho účinnost značně omezená kvůli radaru, který nemá pokrytí v 360 stupních. Pro komplexní ochranu je tedy nutné systémů nasadit víc. 

 

Systém tvoří  čtyři hlavní komponenty, Radar s dosahem až 3 000 kilometrů, řídící a kontrolní systém propojený se systémy Aegis a Patriot. A mobilní odpalovací zařízení Oshkosh M1120 LHS nesoucí osm střel. První stupeň odpálení zajišťuje raketový motor na tuhé pohonné látky s vektorováním tahu. Ten se odpojí a střelu zrychlí raketový mezistupeň a kinetická hlavice v terminální fazi letu může manévrovat pomocí systému DAC na kapalné látky a je naváděna infračerveným senzorem.

MIM-104 Patriot je taktický mobilní systém, který využívá střely dlouhého doletu země-vzduch SAM. Jeho dosah je menší než u THAADu. Je ve výzbroji více než patnácti zemí světa, ale jeho úspěšnost při sestřelování iráckých Scudů se pohybovala maximálně na sedmdesáti procentech, spíše výrazně méně. V dubnu 2023 dostala systém Ukrajina. Podle nepotvrzených zpráv se jí pomocí Patriotů podařilo sestřelit ruskou hypersonickou raketu Kinžal. Cena jedné střely PAC-3 MSE činí přes pět milionů dolarů. 

 

Zdroj: The Drive, The Diplomat

Tagy článku